BINTEO: Νίκη με ανατροπή η Μπάγερν, 3-1 την Παρί
21/07/2018 19:05

Η Μπάγερν έπαιξε καλύτερα από την Παρί Σεν Ζερμέν και όταν βγήκε ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν, έφτασε σε νίκη με 3-1, σε φιλικό που διεξήχθη στο Κλάγκενφουρτ, στο πλαίσιο του International Champions Cup.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με πάρα πολλούς αναπληρωματικούς και παίκτες από τη 2η ομάδα, με ορισμένες εξαιρέσεις παικτών που δεν είχαν σοβαρές υποχρεώσεις στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2018.

Το 1ο ημίχρονο ήταν πολύ κακό, με την Μπάγερν να κυριαρχεί και να έχει τις περισσότερες τελικές, αλλά την Παρί να φτάνει στο γκολ με αντεπίθεση του Τίμοθι Γουεά στο 31′.

Το 2ο ημίχρονο ήταν εκ διαμέτρου αντίθετο, με μεγάλες ευκαιρίες και δράση για τις δύο ομάδες. Μόλις στο 46′ η Μπάγερν είχε δοκάρι με τον Ζάντρο Βάγκνερ, ο οποίος στη συνέχεια έχασε μεγάλες ευκαιρίες, όπως και ο Κριστοφέρ Ενκινκί για τους Γάλλους.

Στο 60ό λεπτό, με κεφαλιά, ο Χάβι Μαρτίνεθ ισοφάρισε για την Μπάγερν και λίγο αργότερα ο Μπουφόν έδωσε τη θέση του στον Ρεμί Ντεσάμπ, που φέρει μεγάλη ευθύνη για το γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ που δέχθηκε από τον Ρενάτο Σάντσες.

Νίκο Κόβατς από τη μία και Τόμας Τούχελ από την άλλη πραγματοποίησαν αρκετές αλλαγές στο 2ο ημίχρονο και μία εξ αυτών, ο Τζόσουα Ζίρκζε, σημείωσε το τελικό 3-1 στο 78′.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ούλραϊχ, Ραφίνια (70′ Γιόχανσον), Στάνισιτς (46′ Αλάμπα), Μαρτίνεθ (62′ Ρίτσαρντς), Μπερνάτ (62′ Νιαμπρί), Σάντσες (70′ Ζιλά), Μπ. Μάιερ (46′ Σαμπανί), Ρόμπεν (62′ Τζ. Μάιερ), Βιλ, Ριμπερί (46′ Κομάν), Βάγκνερ (62′ Ζίρκζε)

ΠΑΡΙ: Μπουφόν (66′ Ντεσάμπ), Μπε Σο, Ντιαρά (72′ Ζαγκρ), Ριμάν, Νταγκμπά (84′ Ζορζέν), Μπερνέντ, Ραμπιό (72′ Χεσέ), Ενσοκί, Ενκινκί (72′ Ποστολάκι), Γουεά, Τουφικί (84′ Φρεσάνζ)