Μάχη μέχρι τέλους για τη σωτηρία στη Serie A
08/05/2022 22:12

Η μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού θα συνεχιστεί στη Serie A μέχρι και την τελευταία αγωνιστική, με έξι ομάδες να παλεύουν για να μην βρεθούν στην τριάδα που θα συνεχίσει την επόμενη σεζόν στη δεύτερη κατηγορία.

Αυτό διότι το ντέρμπι παραμονής, ανάμεσα στην Σαλερνιτάνα και στην Κάλιαρι, δεν ανέδειξε νικητή (1-1), με τους φιλοξενούμενους (αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του ματς ο Λυκογιάννης) να «κλέβουν» το βαθμό στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Αλτάρε.

Η Σαλερνιτάνα, που κρατούσε το «χρυσό τρίποντο» για 98 λεπτά, είχε πάρει προβάδισμα στο 68΄ με το πέναλτι του Βέρντι, ωστόσο, δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια και να κάνει το πιο αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της.

Με 10 παίκτες τελείωσαν τον αγώνα οι δύο ομάδες. Ο Ριμπερί αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη στο 69΄, ενώ με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, τέσσερα λεπτά μετά, πήρε την άγουσα για τ’ αποδυτήρια και ο Ραντούνοβιτς για λογαριασμό της Κάλιαρι.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

Ίντερ-Έμπολι          4-2

(40΄ αυτ. Ρομανιόλι, 45΄, 64΄ Μαρτίνες, 90΄+4 Σάντσες - 5΄ Πιναμόντι, 28΄ Ασλάνι)

Τζένοα-Γιουβέντους    2-1

(87΄ Γκούντμουντσον, 90΄+5 Κρισίτο - 48΄ Ντιμπάλα)

Σπέτσια-Αταλάντα      1-3

(30΄ Βέρντε - 16΄ Μουριέλ, 73΄ Τζιμσίτι, 87΄ Πάσαλιτς)

Βενέτσια-Μπολόνια     4-3

(4΄ Ανρί, 19΄ Κιγίνε, 78΄ πεν. Αράμου, 90΄+3 Γιόνσεν - 45΄+1 Ορσολίνι, 55΄ Αρναούτοβιτς, 68΄ Σουτέν)

Σαλερνιτάνα-Κάλιαρι   1-1