Λάμψη Οφόε, 2-0 ο Ολυμπιακός την Άλκμααρ
12/07/2017 20:32

Νικηφόρο φιλικό για τον Ολυμπιακό στο Βέλγιο απέναντι στην Άλκμααρ. Οι Πειραιώτες στο πρώτο παιχνίδι των Οφόε και Καρσελά με τα “ερυθρόλεκα” επικράτησαν 2-0. Ο πρώτος έπαιξε από το 46′ μέχρι το 77′ και πρόλαβε να βγάλει ποιοτικά στοιχεία στο παοχνίδι του.

Αυτός ήταν που έδωσε κάθετη πάσα – ασίστ στον Μπεν για το 1-0, αυτός κέρδισε πέναλτι το οποίο αξιοποίησε ο επιθετικός από τις Κομόρες. Αυτό ήταν το δεύτερο φιλικό που έδωσαν οι Πειραιώτες επί βελγικού εδάφους, ύστερα από το 6-0 σε βάρος της Μέχελεν.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο φιλικό και έχασε την πρώτη ευκαιρία μόλις στο πρώτο λεπτό. Ο Ελιουνούσι έκανε το σουτ, αλλά αστόχησε από θέση βολής. Οι Ολλανδοί απείλησαν στο 9ο λεπτό. Ο Φρεντ με τακουνάκι, μέσα από την περιοχή, δοκίμασε να σκοράρει, αλλά ο Γιαννιώτης απέκρουσε.

Στο 12′ ο  Σούντγιενς νικήθηκε από τον Γιαννιώτη, στην προσπάθειά του να σκοράρει από κοντά. Ο Σεμπά στο 25′ επιχείρησε καλό σουτ από τον άξονα και λίγο αριστερά, αλλά η μπάλα πέρασε έξω από την την εστία της Άλκμααρ. Στο 37′ ο Χάσι πέρασε εκτός αγώνα τον αρχηγό Ρέτσο και πέρασε στη θέση του τον Σισέ.

Έτσι, το δίδυμο στα στόπερ συνέθεταν οι Νικολάου – Σισέ. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε δίχως να γίνει άλλη φάση άξια αναφοράς, ένα ισορροπημένο πρώτο μισό.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ολλανδική ομάδα να απειλεί στο 55′ με τον Ντος Σάντος, με τον Γιαννιώτη να μπλοκάρει. Το 1-0 έγινε στο 60′! Ύστερα από  κάθετη πάσα – ασίστ του Βάντις Οτζίτζα Οφόε, ο Μπεν με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ! Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι, με τον Οφόε. Ο Βέλγος έκανε κατά μέτωπο επίθεση, αλλά ανατράπηκε.

Ο Μπεν ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε, γράφοντας το 2-0. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ. Ο Οφόε έδειξε από την αρχή ότι θα αποτελέσει παίκτη – κλειδί για τους Πειραιώτες. Στα λεπτά που αγωνίστηκε είχε ασίστ, κέρδισε πέναλτι και γενικά έδειξε ποιοτικά στοιχεία.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιαννιώτης, Φιγκέιρας (63′ Ομάρ), Σισέ (63′ Ρομαό), Ρέτσος (37′ Νικολάου), Ντε Λα Μπέγια (63′ Κούτρης), Ζντιέλαρ (63′ Φορτούνης), Μαρτίνς (46′ Οφόε, 77′ Σιώπης), Ανδρούτσος, Σεμπά, Ελιουνούσι (46′ Καρσελά, 77′ Μανθάτης), Ανσαριφάρντ (46′ Μπεν).