Δεύτερη νίκη με Ντα Σίλβα και Σκέμπρι
20/07/2017 21:54

Με δεύτερη νίκη προκρίθηκε στον γ΄ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ ο Απόλλωνας. Οι «γαλάζιο騻 επικράτησαν και στην Μολδαβία της Ζάρια, αυτή την φορά με 2-1 και περιμένουν να δουν ποιος θα είναι ο επόμενος αντίπαλος τους , είτε η Σιρόκι, είτε η Αμπερντίν.
Αν ήταν πιο προσεκτικός ο Απόλλωνας θα μπορούσε να καθάριζε νωρίς και να στείλει μάλιστα και το σκορ σε αστρονομικά επίπεδα αλλά απώλεσε σημαντικές ευκαιρίες.
Το 1-0 για την Κυπριακή ομάδα ήρθε στο 45΄ με πέναλτι του Ντα Σίλβα το οποίο κέρδισε ένα λεπτό νωρίτερα ο Μάριος Στυλιανού και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια.
Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι Μολδαβοί απάντησαν καθώς ισοφάρισαν με κεφαλιά του Φόσκα στο 47΄. Από κει και πέρα ο Απόλλωνας έβαλε πίεση. Οι Μολδαβοί έμειναν και με δέκα ποδοσφαιριστές από το 75΄ μετά από αποβολή του Ράτα και ο Σκέμπρι χτύπησε στο 81΄ κάνοντας το 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΖΑΡΙΑ: Πασένκο, Γκολοβατένκο, Ζαγκινάιλοφ (72΄ Μποκίου), Ράτα, Οβσεανίκοφ, Τιγκίρλας, Γκούλσεατς, Μιχαίλιοφ, Φόσκα, Γκόμες (65΄ Σαβόροφ), Τριφόνοφ

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Σακέτι, Ντα Σίλβα, Ζοάο Πέδρο, Σαντάνα (59΄ Βασιλείου), Ρομπέρζ, Κυριάκου, Στυλιανού (69΄ Ζελάγια), Σκέμπρι, Γιούστε (78΄ Άλεφ), Μαγκλίτσα