Στους “4” η Εθνική Νέων Ανδρών, 76-72 τη Λιθουανία
20/07/2017 23:24

Παρά τις απουσίες, παρά την αστοχία, παρά τα πολλά προβλήματα και την κακή εμφάνιση για περίπου τρεις περιόδους, η Εθνική Νέων Ανδρών πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Πανευρωπαϊκού της Κρήτης!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα γύρισε από το -15 (46-61) του 28ου λεπτού, με τρομερή εμφάνιση στην τελευταία περίοδο και τον Αντώνη Κόνιαρη να πετυχαίνει το καλάθι του αγώνα (τρίποντο) στα 24” για το τέλος του αγώνα. Ακολούθησαν οι 2/2 βολές του Νίκου Δίπλαρου στα 7” για να “σφραγίσουν” την πρόκριση της Ελλάδας στα ημιτελικά της διοργάνωσης, εκεί όπου περιμένει η Ισπανία (22/7, 21:15).

Ο MVP

Ποιος είναι ο πολυτιμότερος; Δύσκολη ερώτηση! Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος πάλεψε με τα λιθουανικά θηρία στην τελευταία περίοδο, έκανε τρομερή προσπάθεια και τελείωσε με 21 πόντους (με 3/7 δίπ., 4/10 τρίπ., 3/4 βολ.), 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη και 1 κλέψιμο σε 36’28” συμμετοχής. Κάτι παραπάνω από καθοριστικός όμως ήταν κι ο Αντώνης Κόνιαρης, ειδικά στα τελευταία τρία λεπτά. Ο πλεϊμέικερ του ΠΑΟΚ έβαλε το μεγαλύτερο σουτ της βραδιάς στα 24” για το +3 (74-71) της Ελλάδας. Στα 33’52” που χρησιμοποιήθηκε, είχε 17 πόντους (με 1/4 δίπ., 5/5 τρίπ.), 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Όπως έγινε με τη Γερμανία, έτσι κι απόψε ο Ηλίας Παπαθεοδώρου επιστράτευσε το σχήμα ειδικών καταστάσεων. Αυτό με τον Διονύση Σκουλίδα στο “4” και τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο στο “5”, σχήμα που απέδωσε ξανά με την ίδια αποτελεσματικότητα, αφού έφερε την ανατροπή από το -15 (46-61) του 28ου λεπτού.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το +14 (25-11) που είχε η Ελλάδα στην τελευταία περίοδο ήταν εντυπωσιακό, κι αυτό που έκανε τη διαφορά. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε σε αυτό το διάστημα: 9/18 σουτ, 5/5 βολές, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα! Αντίθετα, η Λιθουανία περιορίστηκε σε: 3/16 σουτ, 5/9 βολές, 2 ασίστ και 4 λάθη!

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 41-38, 51-61, 76-72.

ΕΛΛΑΔΑ: Λούντζης, Μιλεντίγιεβιτς, Κόνιαρης 17 (5/5 τρίπ.), Φλιώνης, Καρράς 12 (7 ριμπ.), Σκουλίδας, Δίπλαρος 7 (1), Χρηστίδης 5, Χαραλαμπόπουλος 21 (4 τρίπ., 9 ριμπ., 5 ασ.), Μουράτος 14 (1).

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Μπελιάουσκας 5 (2/10 σουτ), Ντιενίνις 11 (3), Λουκοσιούνας 3 (1/8 τρίπ.), Μπιρούτις 17 (12 ριμπ.), Βάρνας 11 (3/10 τρίπ.), Έχοντας 12 (13 ριμπ.), Μπερούτσκα 10 (2), Κατσιούσκα 3 (1).