Με την… πρώτη ο Αζέρος! (Ανόρθωση – Άρης 1-1) (τραυματίστηκε ο Καλό)
12/08/2017 22:00

Ανόρθωση και Άρης συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία 1-1 σε φιλικό που έγινε στο στάδιο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Ο Άρης προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με τον Μαραγκουδάκη για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα ο Αμπντουλάγεφ στο 83ο λεπτό με κεφαλιά, στην πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα της «Κυρίας». Ο Νουρεντινόφσκι απέκρουσε πέναλτι του Ράγιος στο 86ο λεπτό ενώ ο Καλό τραυματίστηκε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Καλύτερη η Ανόρθωση έφτιαξε σωρεία ευκαιριών αλλά δεν ήταν ουσιαστική.

Το παιχνίδι

Το φιλικό ξεκίνησε με γκολ, με τον Άρη να αιφνιδιάζει την ομάδα του Ρόνι Λέβι και να ανοίγει το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, με δυνατό σουτ εντός περιοχής από τον Μαραγκουδάκη, ο οποίος δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Χαρούς. Η Ανόρθωση προσπάθησε να αντιδράσει και βρήκε βοήθειες από τους ακραίους, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες τόσο από πλαγιοκοπήσεις των Καλό και Ράγιος, όσο και από τον άξονα με τον Γκάντσεφ. Παρόλα αυτά η «Κυρία» δεν κατόρθωσε να παραβιάσει την εστία του Νουρεντινόφσκι που κράτησε το μηδέν παθητικό στις προσπάθειες των Ράγιος, Πράνιτς και Σιβού, ενώ μια προσπάθεια του δραστήριου Καλό σταμάτησε στους αμυντικούς του Άρη. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, κυρίως με τον Νικολίτα, ενώ θα μπορούσε να σημειώσει και δεύτερο γκολ με τον Μαραγκουδάκη στο ημίωρο, όταν αφύλακτος μπροστά από τον Χαρούς έστειλε με το κεφάλι την μπάλα έξω.

Επιθετικά μπήκε και στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση με τον Νικολίτ ανα προλαβαίνει τους Ράγιος και Ντουγκλάο πριν γίνουν επικίνδυνοι ενώ στο 52΄ μετά από ωραία κάθετη πάσα του Γκάντσεφ ο Καμαρά πήγε να μπει απειλητικά στην περιοχή αλλά τον ανέκοψε ο Χριστοφόρου. Ο Ρόνι Λέβι προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή του Καλό με τον Παλάνκα στο 53ο λεπτό, με τον βραχύσωμο επιθετικό να αποχωρεί με πάγο στον αστράγαλο. Στο 63ο λεπτό έκανε την πρώτη του εμφάνιση ο Αμπντουλάγεφ, που πήρε θέση στο αριστερό άκρο και ο Ράγιος μετατοπίστηκε ως επιτελικός μέσος. Ο Αζέρος ήταν δραστήριος και μέσα σε ένα δίλεπτο δημιούργησε δύο επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Νουρεντινόφσκι. Στο 73ο λεπτό ο Ντουγκλάο βρέθηκε μια ανάσα από το γκολ αλλά η εξ΄ επαφής κεφαλιά του πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Η ομάδα του Λέβι διατήρησε την υπεροχή της αλλά δεν βρήκε τις λύσεις στο σκοράρισμα μέχρι το 83ο λεπτό, όταν ο Αμπντουλάγεφ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, στη πρώτη του συμμετοχή με τη φανέλα της Ανόρθωσης. Τρία λεπτά αργότερα ο Παλάνκα κέρδισε πέναλτι από ανατροπή του από τον Νουρεντονόφσκι, την εκτέλεση ανέλαβε ο Ράγιος αλλά ο τερματοφύλακας του Άρη απέκρουσε.

Ανόρθωση: Χαρούς, Σίλντεφελντ, Ντουγκλάο, Πράνιτς, Μπανταλόφσκι, Βίκτορ(80΄ Άλβες), Σιβού, Γκάντσεφ(63΄ Αμπντουλάγεφ), Καλό(58΄ Παλάνκα), Ράγιος, Καμαρά.

Άρης: Νουρεντινόφσκι, Χριστοφόρου, Μαραγκουδάκης, Νικολίτα, Ντοπάροφ, Λεονάρντο, Πόλιανετς, Παναγή, Νιγκολόκ, Γιούσεφ, Ράντου.