Τα… χρειάστηκε κόντρα στο Μαυροβούνιο
12/08/2017 00:10

Μετά τους περιπάτους στην Πάτρα, το Μαυροβούνιο ήταν αυτό ακριβώς που ζητούσε η εθνική ομάδα. Ένα πολύ καλό, δυνατό τεστ σε πραγματικές συνθήκες ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Εν τέλει το πρώτο “σοβαρό” τεστ ολοκληρώθηκε νικηφόρα (83-81) αλλά και με πολλά (θετικά και αρνητικά) συμπεράσματα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο έδειξε ότι χρειάζεται ακόμα πολλή δουλειά για να παρουσιαστεί έτοιμο στο Ελσίνκι.

Ο MVP

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο χρειάστηκε περίπου ένα ημίχρονο για να πάρει μπροστά, όταν όμως βρήκε ρυθμό ήταν ασταμάτητος. Ο “Greek Freak” έδειξε γιατί μπορεί να κάνει τη διαφορά για την εθνική ομάδα στο φετινό Ευρωμπάσκετ, καθώς βρισκόταν παντού και βοηθούσε σε όλους τους τομείς. Ο Αντετοκούνμπο τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους, 10/14 σουτ, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Το ματς

Το παιχνίδι μπορεί να ήταν φιλικό, ωστόσο περισσότερο με επίσημο έμοιαζε. Επί 25 λεπτά οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να αποσπαστούν η μία από την άλλη στο σκορ. Μόνο στο πρώτο ημίχρονο η Ελλάδα και το Μαυροβούνιο αντάλλαξαν το προβάδισμα 10 φορές και άλλες έξι ήταν ισόπαλες, ενώ καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη από πέντε πόντους. Αυτή ήταν το Μαυροβούνιο.

Η ομάδα του Μπόγκνταν Τάνιεβιτς “μπήκε” καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 13-8 στο 5′ και με 18-13 στο 7′, τιμωρώντας διαρκώς την κακή άμυνα της Εθνικής στο λόου-ποστ, πότε με τον Βούτσεβιτς και τον Τοντόροβιτς, πότε με τον Ντούμπλιεβιτς. Η είσοδος του Γιάννη Αντετοκούνμπο στο 5ο λεπτό δεν άλλαξε πολλά πράγματα στη συνολική εικόνα του αγώνα, άλλαξε όμως στο παιχνίδι της Εθνικής, η οποία “έψαξε” τον 22χρονο φόργουορντ στην επίθεση και προσπάθησε να δημιουργήσει μέσω αυτού.

Η Ελλάδα προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά το αρχικό 0-2 στο 11′ (21-20), δεν μπόρεσε όμως να βρει σταθερότητα στην επίθεση, ούτε την απαιτούμενη αποτελεσματικότητα στην άμυνα, που ήταν και το μεγαλύτερο πρόβλημα της στο γήπεδο. Χαρακτηριστικό είναι το ότι η Εθνική “ξέφυγε” για πρώτη φορά στο ματς με τέσσερις πόντους διαφορά στο 25′ (46-42). Και δεν διήρκεσε πολύ…

Οι Μαυροβούνιοι ισοφάρισαν γρήγορα, ανέκτησαν το προβάδισμα (53-51 στο 28′) αλλά κάπου εκεί η Εθνική έκανε το σερί (8-0) που την έβαλε για τα καλά σε θέση οδηγού. Με τον Αντετοκούνμπο να κάνει τα πάντα σε επίθεση και άμυνα, η Εθνική ξέφυγε με 59-53 στο τέλος της τρίτης περιόδου και την ανέβασε ακόμα περισσότερο στο 31′ (54-62). Από εκείνο το σημείο και μετά η ελληνική ομάδα κράτησε σταθερά το προβάδισμα παρότι το Μαυροβούνιο πλησίασε μέχρι τον έναν πόντο (77-76) στο 1’25” πριν από τη λήξη.

Ο Ράις είχε μάλιστα την ευκαιρία να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ, αλλά το τρίποντο που επιχείρησε από τα… 8,5 μέτρα ήταν απελπιστικά άστοχο. Εν τέλει το μεγάλο τρίποντο το έβαλε ο Νίκος Παππάς. Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού σκόραρε πίσω από τη γραμμή του τριπόντου 27,3” πριν από τη λήξη, έκανε το σκορ 80-76 και παρότι έχασε μία κρίσιμη βολή 10,2” πριν από τη λήξη (με το σκορ 82-81), η Εθνική έβγαλε την τελευταία άμυνα και έφτασε στην τρίτη φιλική νίκη της ενόψει του Ευρωμπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 36-38, 53-59, 81-83