Βαθμό με Ελμπάζ ο Απόλλων, 1-1 με Ατρόμητο
21/08/2017 23:52

Ατρόμητος και Απόλλων Σμύρνης αναδείχθηκαν ισόπαλοι (1-1) στο Περιστέρι με τον Κιβρακίδη να ανοίγει το σκορ για τους Περιστεριώτες και τον Ελμπάζ να ισοφαρίζει με εκτέλεση φάουλ για την “Ελαφρά Ταξιαρχία” διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Ο Ατρόμητος μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και οκτώ λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρηση έχασε την πρώτη ευκαιρία να προηγηθεί, όταν ο Ντιγκινί έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ντάουντα έπιασε την κεφαλιά στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστία του Τσόβιτς.

Στο 15ο λεπτό Μανούσος κινήθηκε από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα, ο Ντιγκινί έξω από την περιοχή με σουτ, έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων. Στο 21ο λεπτό, ο Μανούσος κινήθηκε αριστερά από τα δεξιά συγκλίνοντας προς το κέντρο ελισσόμενος, έκανε και το σουτ, αλλά ο γκολκίπερ της “Ελαφράς Ταξιαρχίας” με εξαιρετική απόκρουσε έστειλε την μπάλα κόρνερ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων παρατηρήθηκε στο 34ο λεπτό. Ύστερα από φάση διαρκείας, ο Κιβρακίδης μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Στην επαναφορά, ο Ντάουντα θα μπορούσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το πλασέ του ήταν κακό (έδωσε αντίθετη κίνηση στην μπάλα) και χάθηκε μια σπουδαία ευκαιρία.

Ο Κιβρακίδης, ωστόσο, μετουσίωσε σε γκολ τη δεύτερη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε στο ματς για να σκοράρει. Με τη συμπλήρωση δύο λεπτών από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο  Μανούσος με σέντρα βρήκε στην περιοχή τον Βασιλακάκη, ο Κοντοές έβαλε την κόντρα στο σουτ του δεύτερη, η μπάλα έφθασε στη δεξιά πλευρά στο Κιβρακίδη κι εκείνος με εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Τσόβιτς.

Ο Απόλλων Σμύρνης από εκείνο το σημείο και μετά “ξύπνησε” κι άρχισε να πιέζει για την ισοφάριση. Στο 58ο λεπτό, ο Καστιγιέχος επιχείρησε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Μίρκοβιτς.

Δύο λεπτά αργότερα (60′), ο Ντιγκινί έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αφού ο Ντάουντα του έστρωσε την μπάλα, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά. Στο 74ο λεπτό, ο Κοντοές βρήκε τον Μάατσεν, ο Ολλανδός από τα δεξιά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, καθώς ο Μίρκοβιτς απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό (79′) ο Μάατσεν έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Καστιγιέχος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μίρκοβιτς.

Ο Άκης Μάντζιος πέρασε τον Ελί Ελμπάζ στη θέση του Ντάσιου στο 86ο λεπτό και ο Ισραηλινός στο αμέσως επόμενο λεπτό ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ και παρά την προσπάθεια του Μίρκοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μίρκοβιτς, Κιβρακίδης, Καρασαλίδης, Χατηζισαΐας, Γιαννούλης, Μάντσον, Ούμπιδες, Μανούσος, Βασιλακάκης, Ντιγκινί, Ντάουντα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Άκης Μάντζιος): Τσόβιτς, Κοντοές, Μπαρτολίνι, Παπάζογλου, Κούρος, Ντάσιος, Κονέ, Σιατραβάνης, Ανιέτε, Μαασί, Καστιγιέχος.