Κόλλησαν στο μηδέν… (Ολυμπιακός – Δόξα 0-0)
21/08/2017 20:56

Ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το παιχνίδι ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την Δόξα για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Η Δόξα ήταν η ομάδα που είχε ελαφριά υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο. Το συγκρότημα του Λούκα Χατζηλούκα είχε την κατοχή της μπάλας και έφτιαξε 2-3 καλές ευκαιρίες απέναντι σε ένα Ολυμπιακό που έδειξε με τη σειρά του διάθεση να επιτεθεί αλλά υστέρησε στο κράτημα της μπάλας. Η ομάδα της Κατωκοπιάς απείλησε με τους Κένεντι, Ζατλ, Κάστρο, Ασαμόα και Μπα χωρίς όμως να παραβιάσει την εστία του Χίντι. Η πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 33΄ όταν ο Τσιακλή βρήκε υπέροχα τον Κάστρο που με γυριστό σουτ ανάγκασε τον Γκρενμσλ σε δύσκολη απόκρουση. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής προσπάθησε να απειλήσει την εστία της Δόξας νωρίτερα με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Σταδιακά η Δόξα ανέκτησε τον έλεγχο του αγώνα με τον Παπφώτη να είναι ιδιαίτερα δραστήριος και στο 43 μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια βρήκε τον Σατλ στη περιοχή ο οποίος δεν κατόρθωσε να τελειώσει την φάση.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έγινε πιο γρήγορος, οι δύο ομάδες είχαν από μια καλή στιγμής με τους Παντελή και Πουτζιουρή ενώ με τη σειρά τους οι δύο τεχνικοί προχώρησαν σε αλλαγές για να φρεσκάρουν τις ομάδες τους. Με το ρολόι στο Μακάρειο να σημαδεύει το 72ο λεπτό, η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ είχε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, όταν μετά από κόρνερ Τόρες και Χριστοφίδης μπήκαν στην πορεία της μπάλας αλλά δεν κατόρθωσαν να την στείλουν στα δίχτυα. Έξι λεπτά αργότερα ένα σουτ του Ασαμόα σταμάτησε στον Χίντι. Όσο πλησιάζαμε στο φινάλε, βγήκε και η κούραση των δυο ομάδων που κοίταζαν και την άμυνα τους. Στο 83ο και 85ο λεπτό η Δόξα βγήκε μπροστά και άγγιξε το γκολ αλλά Σισοκό και Ασαμόα δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του Χίντι. Το σκορ δεν διαφοροποιήθηκε με το 0-0 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Χριστοφίδης/Μπα.