Πρόκριση στους ομίλους με ήττα για τη Σέλτικ
22/08/2017 20:42

H Σέλτικ έκανε τα εύκολα δύσκολα, δέχθηκε τέσσερα γκολ, ωστόσο κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα της Γλασκόβης με το 5-0 και παρά την ήττα με 4-3 στο Καζακστάν από την Αστανά, προκρίθηκε στη φάση των ομίλων του Champions League.

Τίποτα δεν έδειχνε ότι οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να σκεφτούν την ανατροπή, αφού στο 1ο ημίχρονο, το αυτογκόλ του Κρίστοφερ Αγέρ ακυρώθηκε από το τέρμα του Σκοτ Σινκλέρ. Δύο γκολ σε δύο λεπτά στην αρχή του 2ου μέρους, όμως, έφεραν τους Καζάκους μπροστά στο σκορ με 3-1 και ο Πάτρικ Τουμάσι έκανε το 4-1 στο 69′. Ο δρόμος της ανατροπής ήταν ακόμα μακρύς, όμως, για τους παίκτες του Στάνιμιρ Στοΐλοφ, που σε αυτό το σημείο χρειάζονταν ακόμα τρία γκολ. Σημειώθηκαν δύο, αλλά για τους “Καθολικούς” με τον Ολιβιέ Εντσάμ και τον Λι Γκρίφιθς, που “κλείδωσαν” την πρόκριση από τα playoffs.

Οι συνθέσεις:

ΑΣΤΑΝΑ: Έρικ, Σίτοβ, Ποστνικόβ, Άνιτσιτς, Σόμκο, Τουμάσι, Μαέβσκι, Κλάινχαϊσλερ (13′ Γκράχοβατς), Τομασόβ (46′ Μπεϊσεμπέκοβ, 81′ Ταγκιμπέργκεν), Μουζίκοβ, Καμπανανγκά

ΣΕΛΤΙΚ: Γκόρντον, Λούστιγκ, Μπίτον, Αγέρ, Τίρνεϊ, Εντσάμ, Μπράουν, Μακγκρέγκορ (57′ Ρόγκιτς), Φόρεστ (57′ Ράλστον), Γκρίφιθς, Σινκλέρ (65′ Άρμστρονγκ)

Τα αποτελέσματα των playoffs:

ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ

Τρίτη

Αστανά (Καζακστάν) – Σέλτικ (Σκοτία) 4-3 (26′ αυτ. Αγέρ, 48′ Μουζίκοβ, 49′, 69′ Τουμάσι / 33′ Σινκλέρ, 80′ Εντσάμ, 90′ Γκρίφιθς) [0-5]

Ριέκα (Κροατία) – Ολυμπιακός (Ελλάδα) (21:45) [1-2]

Μάριμπορ (Σλοβενία) – Χάποελ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) [1-2]