ΤΡΟΜΕΡΗ εμφάνιση από τον Αντετοκούνμπο! (video)
19/10/2017 09:17

Αν η αρχή είναι το ήμισυ το παντώς, τότε ο Γιάννης βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο! Ο σταρ των Bucks ξεκίνησε ονειρεμένα την σεζόν, οδηγώντας το Milwaukee στη νίκη με 108-100 μέσα στην Βοστώνη επί των Celtics, κάνοντας μαγικά πράγματα! Συγκεκριμένα, είχε 37 πόντους με 13/21 δίποντα και 11/13 βολές, αλλά δεν ήταν μόνο αυτό, κατέβασε 13 ριμπάουντ, είχε 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, όντας πραγματικά ασταμάτητος!

Από κοντά τον ακολούθησα και οι Malcolm Brogdron (19 πόντοι), Khris Middleton (15 πόντοι) και Matthew Dellavedova (15 πόντοι), σε ένα μεγάλο παιχνίδι για τους Bucks. Για τους Celtics, που πριν από τον αγώνα είδαν τον Gordon Hayward να τους στέλνει το δικό του μήνυμα από τις οθόνες του γηπέδου, o Jaylen Brown είχε 18 πόντους, ο Kyrie Irving 17 πόντους και ο Terry Rozier 15 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο στην πρώτη περίοδο, το τέλος τη ςοποίας βρήκε τους Calttics να προηγούνται με 26-24. Στην δεύτερη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τους Celtics να ξεφεύγουν με 39-33 κάποια στιγμη. Οι Bucks όμως απάντησαν και με ένα σερί 7-0 πέρασαν μπροστά με 40-39. Και δεν έμειναν εκεί, αφού με ένα νέο ξέσπασμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 58-53.

Στο ξεκίνημα της τριτης περιόδου οι Bucks ξέφυγαν με 60-53. Οι Celtics ωστόσο αντέδρασαν και με αντεπίθεση διαρκείας πέρασαν μπροστά με 65-64. Το παιχνίδι είχε πάρει πλέον φωτιά και οι δύο ομάδες έκλεισαν την τρίτη περίοδο με την Βοστώνη να προηγίται με 80-76. Στην τέταρτη περίοδο  το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, μέχρι περίπου 3 λεπτά πριν το τέλος, όταν οι Bucks κατάφεραν χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 8-1 να περάσουν μπροστά με 97-90. Κι αν οι Celtics μείωσαν σε 99-97, ένα τρίποντο έκανε το σκορ 102-97 για τους Bucks, που έκτοτε είδαν τους Celtics να μην πλησιάζουν πιο κοντά από τους 4 πόντους.