Ήττα της Εθνικής Νεανίδων από την Πορτογαλία
20/10/2017 20:06

Την ήττα με 7-0 από την Πορτογαλία γνώρισε η Εθνική μας ομάδα των Νεανίδων σε αγώνα για τον 5ο προκριματικό όμιλο του Πρωταθλήματος Νεανίδων της UEFA.

Όπως και στον πρώτο αγώνα με τη Νορβηγία, η Εθνική μας στάθηκε καλά στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο, οι παίκτριες μας σαφώς επηρεασμένες από τη μεγάλη τους προσπάθεια, δεν κατάφεραν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό και δέχτηκαν την ήττα.

Σε καθοριστικό χρονικό σημείο κατάφερε να ανοίξει το σκορ η Πορτογαλία, στο 45′ με την Diva Meira μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή μας. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Joana Martins πέτυχε το 2-0 με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή.

Στο 56′ η Macedo πέτυχε το 3-0 για να ακολουθήσει το 4-0 από την Joanna Martins στο 64′. Η Silva στο 77′ πέτυχε το 5-0 και η Joanna Martins με πέναλτι στο 81′ το 6-0 πετυχαίνοντας χατ τρικ. Το τελικό 7-0 διαμόρφωσε η Macedo στις καθυστερήσεις.

Η Εθνική μας αγωνίστηκε με την ακόλουθη σύνθεση:

Κύπρος (Α. Βασιλείου): Γεωργία Κατσονούρη, Φιλίππα Σάββα, Ηλιάνα Αντωνίου, Αθηνά Πανταζή, Χρύσω Μιχαήλ, Κατερίνα Παναγιώτου, Σταυριάνα Αντωνίου, Χαρά Χαραλάμπους (79΄ Ελένη Λουκαϊδου), Δέσποινα Χρυσοστόμου (46′ Χαρίκλεια Διονυσίου), Ευφροσύνη Θεοχάρους (46′ Μαρία Ζαχαρίου), Άννα Γιώρκα.

Αναπληρωματικές: Αντουανέττα Χρυσάνθου, Ραφαέλλα Παύλου, Παναγιώτα Θεοφίλου, Παναγιώτα Νέστωρος, Μαρία Αναστασία Καρασπύρου, Αφροδίτη Ευριπίδου.

Τον αγώνα διαιτήτευσε η η Ewa Augustyn από την Πολωνία.

Η Κύπρος ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στον όμιλο την ερχόμενη Δευτέρα με αντίπαλο τη Βόρειο Ιρλανδία.

Στον άλλο σημερινό αγώνα του ομίλου, η Νορβηγία νίκησε τη Βόρειο Ιρλανδία με 7-0.