Καλπάζει η Πάφος, βυθίζεται η Νέα Σαλαμίνα…
21/10/2017 21:01

Η Πάφος συνέτριψε με 4-0 τη Νέα Σαλαμίνα στο στάδιο «Στέλιος Κυριακίδης» και έφθασε στην 3η σερί της νίκη στο πρωτάθλημα. Εφιαλτικό ντεμπούτο για τον Σάββα Πουρσαϊτίδη στο πάγκο των «ερυθρολεύκων» που πραγματοποιούν πολύ ήταν αποκαρδιωτικοί.

Το συγκρότημα του Λούκα Έλσνερ ήταν ανώτερο σε ολόκληρο το 90λεπτο και έβγαλε στο γήπεδο την ποιότητα και τον ενθουσιασμό που το συνοδεύει, σε αντίθεση με τη Νέα Σαλαμίνα που ήταν νωχελική, ακίνδυνη και δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό που έδωσαν στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι.

Στο 29ο λεπτό ο Μπρουλς ζωγράφισε το 1-0 με φοβερό σουτ εκτός περιοχής και αυτό ήταν μόνο η αρχή ενός θριάμβου για την Πάφο και μια εφιαλτικής βραδιάς για την ομάδα της Αμμοχώστου. Στο δεύτερο ημίχρονο η υπεροχή των γηπεδούχων μετουσιώθηκε σε γκολ, αφού η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη κατέρρευσε. Στο 59΄ ο Φυλακτού σκόραρε (πάλι) με κεφαλιά έπειτα από ασίστ του Καμαρά, ο οποίος έδωσε και το γκολ του Ρόκουλιτς στο 71΄, που επίσης έστειλε με το κεφάλι τη μπάλα στα δίχτυα του Βεσελόφσκι. Το τελικό 4-0 διαμ΄ροφωσε ο Ντεούλ εφτά λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του 90λεπτου.

Κίτρινες: Μπρουλς, Φυλακτού/Μιντίκκης.