Στο τέλος μίλησε η κλάση του Ολυμπιακού, 72-54 τον Κολοσσό
20/11/2017 17:50

Η καταπόνηση από τα συνεχόμενα δύσκολα παιχνίδια είναι μεγάλη για τους παίκτες του Ολυμπιακού, ο Κολοσσός στάθηκε εξαιρετικά για +30 λεπτά, όμως στο τέλος μίλησε η διαφορά κλάσης ανάμεσα στις δυο ομάδες για να πάρουν οι Πειραιώτες τη νίκη στο Βενετόκλειο (72-54) και να κοιτάξουν το εκτός έδρας ματς της Πέμπτης με την Αρμάνι Μιλάνο. Γιάνις Στρέλνιεκς και Χόλις Τόμπσον ήταν οι δυο που ξεχώρισαν για τους Πειραιώτες, την ώρα που οι Μάρβιν Τζόουνς – Σταμάτης κέρδιζαν τις εντυπώσεις και το χειροκρότημα από τους γηπεδούχους.

Με τον Σταμάτη να βάζει τους επτά πρώτους πόντους της ομάδας του, ο Κολοσσός έμεινε κοντά στο σκορ, δεν απείλησε όμως ιδιαίτερα τον Ολυμπιακό που είχε “αέρα” 4-6 πόντων πριν ο Πρίντεζης δώσει την ασίστ της χρονιάς κι ο Ρόμπερτς βάλει τρίποντο από τα έντεκα μέτρα για το 17-26 της πρώτης περιόδου. Οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο, οι Ροδίτες έκαναν την προσπάθειά τους, το ματς πήγε να χαλάσει στο 15′ όταν Γεωργαλής και Παπαπέτρου αρπάχτηκαν, με αποτέλεσμα να αποβληθούν, όμως επικράτησε ψυχραιμία και το 30-40 του ημιχρόνου βοήθησε τους πάντες να ηρεμήσουν. Σταμάτης με 12 και Μπόγρης με 8 πόντους, ήταν οι δυο πρώτοι σκόρερ της αναμέτρησης την ώρα που ο Κολοσσός είχε 2/5 τρίποντα κι ο Ολυμπιακός 5/17 με μόλις δυο λάθη.

Οι παίκτες του Λυκογιάννη ανέβασαν την ένταση στην τρίτη περίοδο, μείωσαν στους τρεις (47-50) με τον Μάρβιν Τζόουνς να κυριαρχεί στις ρακέτες, όμως ένα δύσκολο καλάθι του Πρίντεζη και ένα τρίποντο του Μάντζαρη έγραψαν το 47-55 στο 30′ για να κρατήσουν τον Κολοσσό ξανά σε απόσταση. Ο Τόμπσον βρήκε σουτ και τα έβαλε στο τέταρτο δεκάλεπτο, η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 16 (54-70) και τα τελευταία λεπτά είχαν εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ο MVP

Ο Γιάνις Στρέλνιεκς είναι σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση, έχει προσαρμοστεί στον ρόλο του και παίζει σπουδαίο, αλλά κυρίως αποτελεσματικό μπάσκετ. Ο Λετονός γκαρντ ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού στο Βενετόκλειο, καθώς σε ακριβώς 30 λεπτά έβαλε 16 πόντους με 2/2 δίποντα και 4/5 τρίποντα, ενώ γέμισε τη στατιστική του με 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ, μερικές από τις οποίες ήταν βγαλμένες από σεμινάριο ψυχραιμίας και υπομονής. Άκρως θετική και η εμφάνιση του Χόλις Τόμπσον που πρόσθεσε 16 πόντους με 4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές και 8 ριμπάουντ σε 23 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τσ 2/14 τρίποντα του Κολοσσού που δείχνει να έχει “θέμα” στο συγκεκριμένο κομμάτι του παιχνιδιού του, με αποτέλεσμα να εγκλωβίζεται όταν δεν υπάρχει απειλή από την περιφέρεια. Απίστευτο μοιάζει πάντως το stat-line του Ραμόν Χάρις που έπαιξε 37 λεπτά, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει! Είχε 0/7 σουτ, κανένα ριμπάουντ, 2 ριμπάουντ, 3 λάθη, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 1 φάουλ. Πολύ άσχημο απόγευμα για τον Αμερικανό φόργουορντ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στη διαφορά ποιότητας των δυο ρόστερ, αλλά και το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός είχε στον πάγκο του μονάδες όπως ο Χόλις Τόμπσον, ο Βαγγέλης Μάντζαρης κι ο Γιώργος Μπόγρης που έδωσαν σημαντικές λύσεις στο πρώτο (ο τελευταίος) και το δεύτερο μέρος (οι δυο πρώτοι) αντίστοιχα. 30 πόντους έδωσαν οι αναπληρωματικοί των ερυθρολεύκων, μόλις 11 εκείνοι των γηπεδούχων.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Γεμάτο ήταν το Βενετόκλειο, ενώ υπήρχαν στη μία εξέδρα και αρκετοί φίλοι του Ολυμπιακού.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π., Θεονάς, Παπαθανασίου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-26, 30-40,  47-55, 54-72

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 6 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρις (0/7 σουτ, 2 ασίστ, 3 λάθη σε 37 λεπτά), Τζόουνς 16 (8 ριμπάουντ), Σχίζας 7, Σταμάτης 14 (1), Πρόστραν 2, Γεωργαλής, Μπιλής, Αγγελάκος, Μπρέι 7 (1), Παπαδάκης, Ράιτ 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 1 (0/1 δίποντο, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 17 λεπτά), Στρέλνιεκς 16 (4/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 λάθος), Παπανικολάου 9 (1), Ρόμπερτς 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ σε 19:52), Πρίντεζης 9 (1), Τολιόπουλος, Παπαπέτρου, Μάντζαρης 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Αρσενόπουλος, Μπόγρης 8, Γουίλτζερ 3 (1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 13:58), Τόμπσον 16 (2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά Κολοσσού: 19/44 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 10/16 βολές, 33 ριμπάουντ (7 επιθετικά – 26 αμυντικά), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 14/28 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 11/15 βολές, 41 ριμπάουντ (6 επιθετικά – 35 αμυντικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη (23/11) την Αρμάνι στο Μιλάνο, ενώ ο Κολοσσός θα παίξει κόντρα στον ΠΑΟΚ στις 2 Οκτωβρίου.