Δύσκολο πέρασμα για Ομόνοια από τη Δερύνεια
24/11/2017 22:30

Η Ομόνοια πέρασε το δύσκολο εμπόδιο της Αναγέννησης σε αγώνα  που έγινε στη σάλα της Δερύνειας με 1-3 σετ και ανέβηκε στην κορυφή με 15 βαθμούς ισόβαθμη με τον Παφιακό. Ο αγώνας ήταν εξ αναβολής για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας.

Το παιχνίδι είχε το δικό του ενδιαφέρον αφού παρά το 0-2 της Ομόνοιας η Αναγέννηση που έμεινε στην 6η θέση αντέδρασε, μείωσε σε 1-2 και διεκδίκησε ότι μπορούσε από τον αγώνα.

Στο πρώτο σετ η Ομόνοια ήταν καλύτερη διατηρώντας από την αρχή το προβάδισμα το οποίο αύξανε σταδιακά (05-08, 11-16, 14-21). Αφού με κορυφαίο τον Φέλιξ προηγήθηκε 15-23  πήρε το σετ με 17-25 σε 29  λεπτά με συνέπεια να προηγηθεί με 0-1 σετ. Από την Αναγέννηση προσπαθούσε ο Καναδός Γκρένβελντ.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Μίμη Παμπακά μπήκε καλύτερα προηγήθηκε με 05-02 και «ταρακούνησε» τους πρωταθλητές. Με σερί 01-04 η ομάδα του Καλματζίδη ισοφάρισε 06-06 για να φέρει το σετ στα μέτρα της και να πάρει «αέρα» τεσσάρων πόντων 09-13. Οι  «πράσινοι» της Λευκωσίας ήταν καλύτεροι προηγήθηκαν σε καθοριστικό σημείο του σετ με 18-22 για να κερδίσουν το σετ με και να «γράψουν» το 0-2 σετ με 19-25 σε 29 λεπτά. Στο δεύτερο σετ μπήκε στον αγώνα ο κόουτς της Αναγέννησης Μ.Παμπακάς ενισχύοντας τις προσπάθειες των παικτών του.

Αποφασισμένοι οι Δερυνειώτες
Καμιά ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ αφού οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ 04-04. Η Αναγέννηση στη συνέχεια ξέφυγε με 11-07 δείχνοντας ότι μπορούσε να διεκδικήσει το καθοριστικό σετ. Οι Δερυνειώτες εμφανίστηκαν αποφασισμένοι και αύξησαν στους πέντε 15-10. Οι «πράσινοι» του Καλματζίδη βελτιώθηκαν και μείωσαν σε 21-18, αλλά η Αναγέννηση κράτησε και κέρδισε το σετ με 25-21 σε 29 λεπτά.

Πλήρης ισορροπία και στην έναρξη του τέταρτου σετ αφού οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 05-05. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την Ομόνοια να έχει ελαφρύ προβάδισμα 09-10. Οι πρωταθλητές πήραν «αέρα» τριών πόντων 13-16 δείχνοντας ότι η ψυχολογία ήταν με το μέρος της. Η Ομόνοια διατήρησε το προβάδισμα 17-20, αλλά η ομάδα της Δερύνειας δεν τα παράτησε, αλλά οι πρωταθλητές κατάφεραν να κερδίσουν το σετ με 23-25 σε 30 λεπτά και τον αγώνα με 1-3.

ΣΑΛΑ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ – ΟΜΟΝΟΙΑ 1-3 Σετ:17-25 19-25, 25-21, 23-25

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ (Μ. ΠΑΜΠΑΚΑΣ): Κ. Παπαϊωάννου, Χριστοφή, Καραγιάννης, Χουόζας, Καραγιάννης, Νόσοφ, Γκρένβελντ – Λίμπερο: Xρ. Παπαϊώάννου – Αλλαγές: Παμπακάς.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Γ.ΚΑΛΜΑΤΖΙΔΗΣ):Αδάμου, Προδρόμου, Αλεξίου, Μπάκρει, Σιντιμπέ, Φέλιξ – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.- Αλλαγές: Σ.Πετρακκίδης.

Tον αγώνα διαιτήτευσαν οι Ανδρέας Δανιήλ και Σ. Καρκίδης με παρατηρητή τον Παντελή Τοφή.

Μετά και τον εξ αναβολής αγώνα Αναγέννηση Δ. – Ομόνοια και τη συμπλήρωση των εκκρεμοτήτων στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας, η βαθμολογία σε έξι αγώνες διαμορφώθηκε ως εξής: 1. Παφιακός 15, 2. Ομόνοια 15, 3.ΑΠΟΕΛ 13, 4. Νέα Σαλαμίνα 13, 5. Ανόρθωση 7, 6. Αναγέννηση Δ. 6, 7. Pokka ΑΕ Καραβά 03. 8. Ολυμπιάς Φρ. 0