Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει, 95-92 τη Μεγάλη Βρετανία
25/11/2017 00:15

Ο Γιάννης Αθηναίου με μεγάλο τρίποντο μόλις 3.4” πριν από τη λέξη της παράτασης, έσωσε την Εθνική Ανδρών και την οδήγησε στη νίκη επί της Μεγάλης Βρετανίας με 95-92.

Εθνική χωρίς Γιάννη προκοπή δεν κάνει… Κι ευτυχώς αυτή η Ελλάδα στο μπάσκετ έχει δύο Γιάννηδες, που την έσωσαν στο Λέστερ. Το 92-95 στην παράταση έχει την υπογραφή του Γιάννη Αθηναίου, που με μεγάλο τρίποντο από τα 7 μέτρα υπό πίεση, μόλις 3 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, έδωσε τη νίκη επί της Μεγάλης Βρετανίας. Εγραψε από τα δικά του χρυσά χέρια το 92-94, για να ακολουθήσει το κλέψιμο του Γιαννόπουλου και 1/2 βολές του Μαργαρίτη.

Κάπως έτσι η Ελλάδα δεν έχασε ένα δικό της παιχνίδι και παράλληλα δεν πήγε χαμένη η μεγάλη εμφάνιση του Γιάννη Μπουρούση, που είχε 32 πόντους και 8 ριμπάουντ. Θα ήταν κρίμα και άδικο για τον αρχηγό για τα υπόλοιπα παιδιά να μην συνδυαστεί η πρεμιέρα των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου με ένα θετικό αποτέλεσμα, διότι η Εθνική το άξιζε. Βρέθηκε στο +12 ενώ απέμεναν 3 λεπτά για τη λήξη, στο +8 στα 50” και στο +4 στα 9”. Παρ’ όλα αυτά τα πολλά λάθη έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση κι εκεί ευτυχώς βρέθηκε ο Αθηναίου να δώσει τη λύση στα 3” σε ένα τρίποντο που θύμισε το έπος του 2005 με το τρίποντο του Διαμαντίδη.

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με εξαίρεση το σημείο που οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 30-24 στο 15′. Ήταν ένα διάστημα που η επίθεση δεν λειτούργησε καθόλου καλά και οι Κλαρκ, Οκερεαφόρ, Νέλσον έκαναν τη ζημιά στην ελληνική ομάδα. Ο Μπουρούσης που είχε προλάβει να βάλει 11 πόντους πήγε στον πάγκο για να πάρει ανάσα και οι Βρετανοί το εκμεταλλεύτηκαν, όμως η Ελλάδα βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει. Οι Λαρεντζάκης, Γιαννόπουλος και Αθηναίου έκαναν εξαιρετική δουλειά, η άμυνα βελτιώθηκε και κάπως έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 37-37. Απόλυτη ισορροπία δηλαδή και στις δύο περιόδους, η πρώτη είχε τελειώσει με 17-17.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν άρχισε καλά, η Μεγάλη Βρετανία ξέφυγε με 48-41 στο 24′, αφού η ελληνική ομάδα έκανε εύκολα λάθη στην πίεση των Βρετανών. Τότε πήρε την κατάσταση στα χέρια του ο Μπουρούσης και κράτησε την Εθνική στο παιχνίδι. Ο Βασιλόπουλος έδωσε από την πλευρά του πολύτιμες λύσεις στην άμυνα και στο 30′ η Εθνική άλλαξε την εικόνα, με τον πίνακα να γράφει 54-55.

Η τελευταία περίοδος είχε την υπογραφή του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο οποίος με προσωπικές ενέργειες έβαλε σπουδαία καλάθια και από το δικό του χέρι έγινε το 59-67 στο 35′.

Ο Μπουρούσης επέστρεψε ξεκούραστος και έκανε το 63-72 στο 36′ με γκολ φάουλ για να γράψει με τρίποντο ο Γιαννόπουλος το 63-75 στο 37′. Κάπου εκεί η Εθνική χαλάρωσε, η Βρετανία μείωσε σε 70-76 και έβαλε σε… μπελάδες την ελληνική ομάδα. Στα 33” οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 77-82 και στα 10” σε 79-83 και με δύο ακόμα, έδωσε την ευκαιρία στους Βρετανούς να ισοφαρίσουν σε 83-83 και να στείλουν το ματς στην παράταση.

Εκεί οι Βρετανοί έκαναν το 90-86, ο Μπουρούσης κράτησε όρθια την ομάδα και ο Αθηναίου με το τρίποντο στα 3” έδωσε τη νίκη. Έκανε το 92-84 για να γράψει με 1/2 βολές οι Μαργαρίτης το 92-95.

Ο MVPO Γιάννης Αθηναίου κερδίζει τον τίτλο διότι το δικό του τρίποντο έδωσε τη νίκη στην Εθνική. Είχε συνολικά 18 πόντους με 4/4 βολές, 1/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Δεν ήταν ο καλύτερος σε όλο το ματς, αλλά αν δεν έβαζε το τελευταίο σουτ, η Ελλάδα θα είχε φύγει με σκυμμένο το κεφάλι από το Λέστερ

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Γιάννης Μπουρούσης έκανε ρεκόρ καριέρας με την Εθνική, σε ένα ματς που τόσο τον χρειαζόταν η Ελλάδα. Είχε 32 πόντους με 7/8 νολές, 8/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, πήρε 8 ριμπάουντ, είχε 2 ασίστ και 1 τάπα σε 29 λεπτά συμμετοχής. Απίστευτος και μεγάλος ηγέτης αυτής της ομάδας.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Σε ένα σουτ και μία δύο άμυνες. Η Εθνική δεν δέχθηκε καλάθι στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, ο Γιαννόπουλος έκανε μεγάλο κλέψιμο στα 3” πριν από το τέλος του έξτρα 5λεπτου και βέβαια λίγο πριν είχε μεσολαβήσει το σπουδαίο τρίποντο από τον Αθηναίου.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Η Leicester Arena ήταν κατάμεστη από 2500 φίλους του μπάσκετ. Ανάμεσά τους βρέθηκαν και περίπου 50 Ελληνας, ένας εξ αυτών ήταν ο Ανδρέας Μπουχαλάκης και ο Απόστολος Βέλλιος που αγωνίζονται στην ποδοσφαιρική ομάδα της Νότιγχαμ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς (Βοσνία), Καρντούμ (Κροατία), Βιτκάουσκας (Λιθουανία).

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-37, 54-55, 83-83κ.α., 92-95.

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Γκαρμπελότο): Σόκο 13 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Λόρενς 14 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Οκερεάφορ 14 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Νέλσον 3, Κλαρκ 17 (3), Μάρεϊ 12 (2), Φίλιπ 8 (1), Ατσάρα 2, Χέσον 9 (1).

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Κατσίβελης, Λαρεντζάκης 18 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κόνιαρης, Αθηναίου 18 (4), Μπουρούσης 32 (8/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 5 (6 ριμπάουντ), Σάκοτα 4, Βασιλόπουλος 9 (6 ριμπάουντ), Γκίκας, Γιαννόπουλος 8 (1), Μήτογλου 1 (5 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Μεγάλη Βρετανία: 23/53 δίποντα, 12/24 τρίποντα, 10/16 βολές, 31 ριμπάουντ (22+9), 21 ασίστ, 18 λάθη, 15 κλεψίματ, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Ελλάδα: 19/33 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 27/36 βολές, 42 ριμπάουντ (33+9), 15 ασίστ, 24 λάθη, 9 κλεψίματα, 6 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Τη Δευτέρα (27/11) η Εθνική Ανδρών υποδέχεται το Ισραήλ στα “Δύο Αοράκια”, ενώ η Μεγάλη Βρετανία δοκιμάζεται εκτός έδρας από την Εσθονία.