Πρόκριση στα πέναλτι 6-5 η ΕΝΠ! (σοβαρό λάθος του διαιτητή)
13/12/2017 21:06

Σε ένα δραματικό όπως εξελίχθηκε παιχνίδι, η ΕΝΠ πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου, επικρατώντας με 6-5 της Αλκής στη διαδικασία των πέναλτι. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε ισόπαλος 0-0 στη κανονική του διάρκεια, ακολούθως 1-1 στη παράταση, με τα γκολ των Αντωνίου και Φαμπρίτσιο και στα πέναλτι, οι “βυσσινί” ήταν αυτοί που πανηγύρισαν. Με το σκορ στο 5-5, ο Χαρή εκτέλεσε πέναλτι και η μπάλα μετά που βρήκε το οριζόντιο δοκάρι, πέρασε τη γραμμή, αλλά ο διαιτητής Νεοφύτου δεν μέτρησε το γκολ.

Ο αγώνας:

Η ομάδα που είχε τις ευκαιρίες και την υπεροχή ήταν η Αλκή, αλλά η ΕΝΠ ήταν αυτή που βρήκε πρώτη το δρόμο προς τα δίχτυα. Τραυματίστηκε στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης ο Ντιγκρουτζιά και η Αλκή ολοκλήρωσε με παίκτη λιγότερο το ματς. Οι γηπεδούχοι δημιουργούσαν τη μια φάση μετά την άλλη αλλά οι προσπάθειες των Ντουβεντρού, Σεμέδο και Βασίλεφ  σταμάτησαν στον εξαιρετικό Πέτρου ενώ στο 23΄ ο Σεμέδο είχε δοκάρι.

Ίδιο το σκηνικό και στην επανάληψη με την Αλκή να πιέζει για το γκολ. Στο 69΄ η κεφαλιά του Φαμπρίτσιο σταμάτησε στο δοκάρι ενώ στο 77΄ μετά από ατομική προσπάθεια και γύρισμα του Ντιγκρουτζιά, ο Βασίλεφ μόνος έκανε το πλασέ αλλά δεν βρήκε στόχο, κάτι που έγινε με τον Ντιακιτέ στο 90΄. Ο αγώνας οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση. Κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 96ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Αντωνίου με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα στην Ένωση, αλλά στο 122΄ ο Φαμπρίτσιο με κοντινή προβολή έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, εκεί που η Ένωση νίκησε με 6-5.

ΑΛΚΗ: Στρατηλάτης, Πάρπας, Ντουβεντρού(64΄ Φαμπρίτσιο), Νγκομό, Σεμέδο, Χαρής, Ανδρέου(64΄ Ντιγκρουτζιά), Βασίλεφ, Λοϊζίδης, Ντιακιτέ, Τριμπό(80΄ Μπιλάλ).

ΕΝΠ: Πέτρου, Λισμπόα, Εντενίλσον, Παύλου(88΄ Κουμής), Ανδρέου, Κοσμάς, Κολοκούδιας(63΄ Σολάρι), Αντωνίου, Γιωρκάτζης, Μέρτακκας, Παπαγεωργίου(63΄ Κωνσταντίνου).

Διαιτητής:  Νεόφυτος Νεοφύτου.