Γκολάρα ο Εζίλ, νίκη η Άρσεναλ
16/12/2017 19:00

Με ένα εξαιρετικό γκολ του Μεσούτ Εζίλ, η Άρσεναλ επικράτησε 1-0 της Νιούκαστλ, πήρε την πρώτη της νίκη μετά από 3 αγωνιστικές και ανέβηκε (με ματς περισσότερο) στην 4η θέση της Πρέμιερ Λιγκ. Τα 9 ματς χωρίς «τρίποντο» συμπλήρωσαν οι φιλοξενούμενοι, που μετρούν μόλις ένα βαθμό από τις 21/10.

Το ματς:

Με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πιάσουν η μία την άλλη στον ύπνο ξεκίνησε η αναμέτρηση στο Λονδίνο, όμως οι Λακαζέτ και Λασέλς δεν μπόρεσαν να κάνουν τη ζημιά στο ξεκίνημα. Αυτός όμως που βρήκε στόχο ήταν ο Εζίλ, ο οποίος στο 23ο λεπτό νίκησε με φοβερό αριστερό σουτ τον Έλιοτ και έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ. Το γκολ έδωσε ψυχολογία στην Άρσεναλ, η οποία συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό και να απειλεί την αντίπαλη εστία, χωρίς όμως να δημιουργεί τη μεγάλη ευκαιρία που θα τα έφερνε το δεύτερο γκολ. Από την πλευρά της η Νιούκαστλ ήθελε να βγει μπροστά, αλλά δεν μπορούσε να «φτιάξει» φάσεις και δεν «ενόχλησε» ιδιαιτέρως τον Τσεχ. Ο Σάντσες έφτασε κοντά στο γκολ στο φινάλε του πρώτου μέρους, αλλά αστόχησε και κάπως έτσι το 1-0 οδήγησε «κανονιέρηδες» και «καρακάξες» στα αποδυτήρια του «Emirtes».

Η Άρσεναλ επέστρεψε αποφασισμένη να «καθαρίσει» το παιχνίδι, όμως στην πρώτη σημαντική φάση του δεύτερου ημιχρόνου ο Αλέξις πάλι δεν βρήκε στόχο. Η συνέχεια είχε Νιούκαστλ, με τους Ρίτσι και Μέρφι να χάνουν δύο καλές ευκαιρίες μέσα σε ένα δίλεπτο λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα. Αμέσως μετά το Λακαζέτ βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Έλιοτ, αλλά δεν μπόρεσε να διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων, όπως και ο Γουίλσιρ. Οι παίκτες του Βενγκέρ έφτασαν στο 75% την κατοχή της μπάλας, όμως παρά την υπεροχή τους, το δεύτερο γκολ δεν ερχόταν. Στο τελευταίο δεκάλεπτο Χοσέλου και Αγιόθε λίγο έλειψε να παγώσουν το γήπεδο, αλλά η Άρσεναλ την γλίτωσε και τελικά κράτησε τη νίκη, που ήταν η πρώτη της μετά από τρία ματς πρωταθλήματος.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρσεναλ: Τσεχ, Μπεγερίν, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Μάιτλαντ-Νάιλς, Τζάκα, Γουίλσιρ, Ιγουόμπι (72’ Γουέλμπεκ), Εζίλ, Σάντσες (89’ Κοκλέν), Λακαζέτ (73’ Ζιρού)

Νιούκαστλ: Έλιοτ, Γιέντλιν, Λασέλς, Λεζέν, Μανκίγιο, Μερίνο (82’ Ντιαμέ), Χέιντεν, Μέρφι (67’ Γκέιλ), Ατσού (54’ Ρίτσι), Αγιόθε, Χοσέλου