Άρης – Ανόρθωση 0-2 (ΤΕΛΙΚΟ) (pics) (Χορηγός η Bet on Alfa)
16/12/2017 17:01

Βρίσκεται σε εξέλιξη από τις 16:00  η αναμέτρηση μεταξύ του Άρη και της Ανόρθωσης για την 16η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta.

Τηλεοπτική μετάδοση από Cytavision Sports 7 και ραδιοφωνική μετάδοση από Super Sport FM 104.0.

ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΦΑΣΕΙΣ

Ξεκίνησε η επανάληψη

ΓΚΟΛ 0-2 90+4΄ Ο Άλβες μόνος από ασίστ του Σεχού πλάσαρε κι έκανε το 0-2

85΄ Ο Άλβες δεν έκανε καλό κοντρόλ σε ασίστ του Ράγιος και έχασε την ευκαιρία.

ΓΚΟΛ 80΄0- 1 Από σέντρα του Αμπντουλάγιεφ ο Ζοάο Βίκτορ με κεφαλιά από κοντά έδωσε προβάδισμα στην Ανόρθωση.

76΄ Ο Καλό πέφτει υπό την πίεση του Μουλόπουλου. Η Ανόρθωση ζήτησε πέναλτι. Φάνηκε ένα άγγιμα στον επιθετικό.

70΄Σουτ του Γιούσεφ κόντραρε στο Σίλντενφελντ και πέρασε μόλις έξω.

ΣΧΟΛΙΟ: Πιο καλό το ξεκίνημα της επανάληψης. Η Ανόρθωση παρουσιάζεται πιο πιεστική με τις δυο αλλαγές που έκανε ο Λέβι και το σχήμα να μετατρέπεται σε 4-4-2. Δημιούργησε κι έχασε δυο κλασσικές ευκαιρίες. Ο Άρης βγαίνει πιο συχνά σε σχέση με το α΄μέρος, στην επίθεση.

65΄ Μόνος ο Σισέ από πλάγια θέση σούταρε με δύναμη έξω. Κλασσική ευκαιρία για την φιλοξενούμενη ομάδα.

53΄ Από πολύ κοντά ο Καμαρά πλασάρει πάνω από την εστία.

ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Παρά τη συντριπτική υπεροχή στην κατοχή η Ανόρθωση δεν μπόρεσε να σκοράρει στο α΄ 45λεπτο. Έφτιαξε λίγες ευκαιρίες και δεν ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη σπαταλώντας πάλι ένα ημίχρονο.

Λήξη ημιχρόνου

37΄ Κόρνερ του Ράγιος και κεφαλιά του Σίλντενφελντ έδιωξε σε κόρνερ ο Νουρεντινόσκι.

31΄ Γύρισμα του Σισέ και ο Ευσταθίου έδιωξε κόρνερ προ του Ζοάο Βίκτορ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία της Ανόρθωσης.

ΣΧΟΛΙΟ: Παρά την κατοχή η Ανόρθωση δεν φτιάχνει ευκαιρίες καθώς αναπτύσσεται με αργό τρόπο και το παιχνίδι της είναι προβλέψιμο. Ο Άρης από την άλλη κρατά καλά στην άμυνα, αλλά επιθετικά δεν φάνηκε ως το ημίωρο.

26΄ Φάουλ του Πράνιτς στα χέρια του Νουρεντινόσκι.

ΣΧΟΛΙΟ: Η Ανόρθωση διατηρεί από το ξεκίνημα την κατοχή της μπάλας και ψάχνει να βρει διαδρόμους απέναντι στην κλειστή άμυνα του Άρη που αμύνεται συνεχώς και ψάχνει τις αντεπιθέσεις να κάνει τη ζημιά.

12′ Κεφαλιά του Καμαρά, απέκρουσε εύκολα ο Νουρεντινόφσκι.

5΄ Συρτό μακρινό σουτ του Αμπντουλάγιεφ απέκρουσε σε κόρνερ ο Νουρεντινόσκι.

ΑΡΗΣ: Νουρεντινόσκι, Μουλόπουλος, Μαμμίδης, Ευσταθίου,  Ράντου (62΄ Γιούσεφ), Παχίπης (66΄ Α. Κυριάκου), Φράγκος, Μαραγκουδάκης, Ντρομπάροφ, Πάγκαλος (68΄ Κ. Παναγή),  Ενγκολό

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Μαλεκκίδης, Ε. Κυριάκου, Παναγή, Α. Κυριάκου, Δημοσθένους, Γιούσεφ, Χαραλάμπους

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Χαρούς, Σεχού, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Πράνιτς, Βίκτορ, Γκάντσεφ (60΄ Καλό), Ράγιος, Αμπντουλάγιεφ, Σισέ (83΄ Οικονομίδης), Καμαρά (60΄ Άλβες)

Στον πάγκο: Δημητρίου, Αρτυματάς, Πηλέας, Οικονομίδης, Χατζηπασχάλης, Ματθαίου, Καλό, Άλβες

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νεόφυτος Νεοφύτου (Ν. Καλησπέρας – Π. Πέτρου), 4ος: Λεόντιος Τράττου, Παρ.: Παναγιώτης Γερασίμου

Επάνοδος Ντουγκλάο, Γκάντσεφ

Επανήλθαν στην 11άδα της Ανόρθωσης οι Ντουγκλάο και Γκάντσεφ και έμειναν στον  πάγκο οι Αρτυματάς και Οικονομίδης σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα με την Αλκή.

*Από πλευράς Άρη σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα υπάρχουν επίσης δυο αλλαγές. Οι Χριστοφόρου και Ιονίτσα έμειναν εκτός και τις θέσεις τους πήραν ο Μαμμίδης και Παχίπης.