Διασυρμός του Ολυμπιακού στη Βιτόρια, έχασε με 86-54 από την Μπασκόνια
12/01/2018 23:21

O χειρότερος Ολυμπιακός της σεζόν εμφανίστηκε στην Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα. Οι ερυθρόλευκοι ήταν τραγικοί, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και ηττήθηκαν από την Μπασκόνια με το εφιαλτικό 86-54.

Ο Ολυμπιακός στάθηκε στάθηκε στο ύψος της περίστασης μόνο για 15 λεπτά. Λες και κάτι έγινε σε εκείνο το σημείο χάθηκε η επαφή με την πραγματικότητα, οι ερυθρόλευκοι έχασαν τα σουτ και τη συγκέντρωσή τους και ήρθε η συντριβή. Τελείωσαν το ματς με 5/30 τρίποντα και είχαν 23 συνεχόμενα άστοχα έξω από τα 6.75 μ.

Η εκκίνηση του Ολυμπιακού στο ματς ήταν εξαιρετική. Τα τρίποντα ήταν εύστοχα, ο Πρίντεζης, ο Μάντζαρης και ο Σπανούλης έδωσαν επιθετικές λύσεις, η άμυνα λειτουργούσε σωστά. Το 0-8 στο 2′ και το 12-20 στο 9′ ήταν ενδεικτικά ήταν υπέροχης λειτουργίας των ερυθρολεύκων, που κάπου εκεί δέχθηκαν την πίεση της Μπασκόνια.

Οι Βάσκοι μείωσαν σε 16-21 στο 10λεπτο, πλησίασαν αμέσως σε απόσταση σουτ χάρη στον Πουαριέ (27-30) και όταν ο Γκαρίνο μπήκε στην εξίσωση του ματς, πέρασε και μπροστά. Στο 18′ οι Βάσκοι έκαναν 34-30, για να γράψει το 36-30 του ημιχρόνου ο Βιλντόζα, αφού ο Ολυμπιακός έκλεισε το 20λεπτο με 4/18 τρίποντα.

Ακόμα χειρότερη έγινε η εικόνα στο ξεκίνημα της επανάληψης, με την Μπασκόνια να κάνει το 42-30 στο 22′ και να αναγκάζει αμέσως τον Σφαιρόπουλο να πάρει τάιμ άουτ.

Ο Πρίντεζης σταμάτησε το σερί των Βάσκων και πέτυχε καλάθι μετά από 7,5 λεπτά για τον Ολυμπιακό (42-32), όμως η διαφορά πήγε στους 17 (53-36) με τον Βόιγκτμαν στο 25′. Ο Μπομπουά πήρε τη σκυτάλη για το 58-36, ο Σενγκέλια ανέβασε τη διαφορά στους 32 (72-40) στο 29′.

Στο 34′ η Μπασκόνια έφτασε στο +34 (78-44), στο 38′ έγινε το 86-49 με τον Ντιόπ, για να τελειώσει το ματς με 86-54 με τον Παπανικολάου να ευστοχεί σε τρίποντο στα 12”.

Ο MVP

Ο Γιόχαν Βόιγκτμαν είχε 19 πόντους με 4/5 βολές, 6/8 δίποντα και 1/2 τρίποντα σε 13:58. Πήρε 5 ριμπάουντ, είχε 1 κλέψιμο και είχε 24 στην αξιολόγηση. Δηλαδή καλύτερη από κάθε άλλο παίκτη της Μπασκόνια.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Ολυμπιακός είχε 4 στα 29 τρίποντα μέχρι το 39′, αν και μέχρι το 6′ ήταν εύστοχος και είχε 4 στα 6. Δηλαδή για 30 λεπτά είχε 0 στα 23! Οι ερυθρόλευκοι ήταν τραγικοί έξω από τα 6.75 μ., από ένα σημείο και μετά έχασαν την ψυχολογία και τη πίστη τους. Τελικά στα 12” ο Παπανικολάου ευστόχησε και ο Ολυμπιακός τελείωσε το ματς με 5/30 τρίποντα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Μπασκόνια έκανε σερί 15-0 από το 15′ μέχρι το 23′ και κάπου εκεί γύρισε εντελώς το ματς προς την πλευρά της. Το 27-30 στο 15′ έγινε 42-30 στο 22′ και από εκείνο το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός έγινε αγνώριστος. Η διαφορά έφτασε μέχρι και στους 37 πόντους και ήταν πλέον αδύνατο να αλλάξει η κατάσταση για τους ερυθρόλευκους.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Συνολικά 10.722 φίλαθλοι είδαν το ματς στη Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα, ανάμεσά τους και περίπου 100 οπαδοί του Ολυμπιακού.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα (Ιταλία), Λάτισεβς (Λετονία), Νέντοβιτς (Σλοβενία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 36-30, 72-44, 96-54