Δόξα-ΑΠΟΕΛ 0-8 (pics) (ΤΕΛΙΚΟ) (χορηγός η Bet on Alfa)
14/01/2018 15:48

Άρχισε στο Μακάρειο ο αγώνας μεταξύ της Δόξας και του ΑΠΟΕΛ στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.
ΖΩΝΤΑΝΑ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟΝ SUPER SPORT FM 104.0

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΓΚΟΛ 83΄ 0-8 Ο Εφραίμ με διπλή προσπάθεια έφτασε στο χατ-τρικ.

72΄ Ο Αλωνεύτης προσπάθησε να “κρεμάσει” τον Γκρεμσλ, ο οποίος πρόλαβε και σταμάτησε το πλασέ του.

65΄ Ο Μπερτόλιο πλασάρει έξω από πλάγια θέση.

ΣΧΟΛΙΟ: Διαστάσεις δίνει στη νίκη του το ΑΠΟΕΛ που δεν έριξε στροφές, όπως έκανε στον αγώνα με την Αλκή όπου προηγήθηκε 4-0 και σταμάτησε. Αυτή τη φορά συνεχίζει και σκοράρει κατά βούληση και στην επανάληψη

ΓΚΟΛ 0-7 Ο Εφραίμ από κοντά με πλασέ αύξησε το δείκτη του σκορ. Πήρε πάσα από το Μακρή.

ΓΚΟΛ 0-6 57΄ Ο Μακρής μόλις μπήκε στο παιχνίδι σκόραρε σε γύρισμα του Ορ.

Με το σκορ στο 0-5 ο Δώνης κάνει αλλαγές. Ο Μακρής μπήκε και αποχώρησε ο Βολύρος. Στο κέντρο της άμυνας γύρισε ο Μοράις.

ΓΚΟΛ 0-5 51΄ Κόρνερ του Ζαχίντ και ο Ντε Καμάργκο με κεφαλιά νίκησε τον Γκρεμσλ.

49΄ Κλασσική ευκαιρία χάνει ο Νγκουένε, ο οποίος νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Πέρεθ.

47΄ Φάουλ του Σισοκό απέκρουσε εύκολα ο Πέρεθ.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΣΧΟΛΙΟ: Άλλο ένα παιχνίδι “καθάρισε” από το ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ. Με μεγάλη άνεση πέτυχε τέσσερα γκολ κυριαρχώντας απόλυτα σε όλο το 45λεπτο. Με επιθέσεις κατά κύματα μπήκε πολλές φορές στην αντίπαλη εστία και εκτός από τα τέσσερα γκολ, έχασε κι άλλες ευκαιρίες. Η Δόξα πραγματοποιεί τη χειρότερη ίσως εντός έδρας εμφάνιση αφού δεν μπόρεσε σε καμιά στιγμή να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις ενός δύσκολου αγώνα.

ΞΕΚΙΝΗΣΕ Ο ΑΓΩΝΑΣ

37΄ Ο Ντε Καμάργκο καθυστέρησε μπροστά από τον Γκρεμσλ ο οποίος κατάφερε να απομακρύνει τη μπάλα.

ΓΚΟΛ 0-4 34΄ Ο Εφραίμ με σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

ΓΚΟΛ 0-3 26΄ Ο Νσούε στο ντεμπούτο του σκοράρει με κεφαλιά. Προηγήθηκε σέντρα του Λάγο.

ΣΧΟΛΙΟ: Κυρίαρχο το ΑΠΟΕΛ από το ξεκίνημα, σκόραρε νωρίς, πέτυχε ακόμη ένα γκολ και έφερε το παιχνίδι στην πλευρά του. Οι “γαλαζοκίτρινοι” μπαίνουν  πολύ εύκολα στην αντίπαλη περιοχή κι εκτός από τα δυο γκολ, είχαν κι άλλες ευκαιρίες. Η Δόξα δεν στέκεται καλά, δεν κρατά μπάλα και είναι πολύ ευάλωτη αμυντικά.

21΄Σουτ του Νγκουένε από πλάγια στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. πρώτη τελική για τη Δόξα.

ΓΚΟΛ 0-2 15΄ Δεύτερο γκολ από το ΑΠΟΕΛ με το Ζαχίντ. Από σέντρα του Λάγο, Γκρμεσλ και Παπαφώτης δεν έδιωξαν σωστά. η μπάλα κατέληξε στο σκόρερ που πλάσαρε εύστοχα.

13΄ Από κοντά ο Σόουζα πλάσαρε ψηλά έξω.

11΄ Ωραίος συνδυασμός του ΑΠΟΕΛ και σουτ του Ζαχίντ απέκρουσε ο Γκρεμσλ ασταθώς.

6΄ Σουτ εντός περιοχής από τον Εφραίμ απέκρουσε ο Γκρμσελ και στην επαναφορά ο Ζαχίντ πλάσαρε έξω.

ΓΚΟΛ 0-1 4΄ Ο Μοράις ευστόχησε στο πέναλτι και άνοιξε το σκορ

3΄Πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ σε μαρκάρισμα του Πουτζιουρή  στον Ντε Καμάργκο. Η επαναληπτική προβολή δεν ξεκαθάρισε τη φάση αν υπήρχε πέναλτι ή όχι.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΔΟΞΑ (Λ.Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Μπα, Πίκολι, Ιωάννου,  Νγκουένε, Πουτζιουρής (46΄ Ροντρίγκες), Κένιντι, Σισοκό, Παπαφώτης, Κιφουετί, Φ. Κυριάκου

Στον πάγκο: Μουκτάρης, Λ. Κάρλος, Ασαμόα, Ζατλ, Μαυραντώνης, Ροντρίγκες, Χατζηφραγκίσκου

Φωτογραφία του χρήστη DOXA Katokopias FC - Official.

ΑΠΟΕΛ (Γ.Δώνης): Πέρεθ, Νσούε, Λάγο, Εφραίμ, Ντε Καμάργκο, Ορ (61΄ Μπερτόλιο), Ζαχίντ, Πολιάκοφ, Μοράις, Βούρος (56΄ Μακρής), Σόουζα (46΄ Αλωνεύτης)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πουτζιουρής