ΦΩΤΟΒΟΛΙΔΑ Εφραίμ, εδραιώνεται στην κορυφή το ΑΠΟΕΛ!
21/01/2018 17:59

Το ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κορυφής της 21ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta. Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν με 3-1 της ΑΕΚ στο ΓΣΠ και εδραιώθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας. Πλέον, με 48 βαθμούς, εξακολουθεί να βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και στο +5 από την ΑΕΚ.

Η 12η νίκη του ΑΠΟΕΛ στα τελευταία 13 παιχνίδια επιτεύχθηκε και πάλι με ανατροπή. Ο Φλοριάν άνοιξε το σκορ στο 21΄ με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή. Δέκα λεπτά αργότερα (31΄), ο Μοράις έφερε το παιχνίδι στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η παράβαση δόθηκε για μαρκάρισμα του Τέτε στον Νσούε.

Τα γκολ της νίκης επιτεύχθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 75΄ ο Εφραίμ, με ένα σουτ από τη μεσαία γραμμή έστειλε την μπάλα πάνω από τον Πάμπλο και στα δίκτυα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 90΄+2 μετά από εξαιρετικό συνδυασμό των Ζαχίντ, Εφραίμ και Νσούε και σκόρερ τον τελευταίο, που σκόραρε και στο δεύτερο του παιχνίδι με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ.

ΑΠΟΕΛ: Πέρεθ, Νσούε, Πολιάκοφ, Μερκής, Λάγο, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ, Σάλαϊ (67΄ Εφραίμ), Ορ (86΄ Βούρος), Ποτέ (78΄ Ντε Καμάργκο)

Στον πάγκο: Γκουτίνιο, Εμπεσίλιο, Αλεξάνδρου, Αντωνίου, Φαρίας,  Μακρής, Αλωνεύτης, Ντελατόρε

ΑΕΚ: Πάμπλο, Τρουγιόλς, Μουρίγιο, Μοϊσόφ (84΄ Ρουσιάς), Καταλά, Τέτε, Λαμπάν (72΄ Τρισκόφσκι), Λαρένα, Ακοράν, Τομάς (77΄ Χέφελ), Φλοριάν

Στον πάγκο: Γιωργαλλίδης, Σόρια, Αντωνιάδης, Μπόλιεβιτς, Κάσες, Μαλόκου, Παναγίδης, Νέλσον

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δημήτρης Μασιάς (Μ. Δημητριάδης – Μ. Μαρίνου), 4ος: Γιώργος Νικολάου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Εφραίμ / Λαμπάν, Τέτε, Φλοριάν (3η), Μουρίγιο, Τρουγιόλς (3η)