Όρθια η Τότεναμ, 2-2 με τη Γιουβέντους (VIDEO)
13/02/2018 23:46

Η Γιουβέντους προηγήθηκε 2-0 στο 9′ με τέρματα του Ιγκουαΐν, ο οποίος έχασε και πέναλτι, αλλά η Τότεναμ με τα γκολ των Κέιν και Έρικσεν έφυγε με το 2-2 απ’ Τορίνο (videos)

Γιουβέντους – Τότεναμ 2-2

Σκόρερς: 2′ και 9′ Ιγκουαΐν / 35′ Κέιν, 72′ Έρικσεν

Γήπεδο: “Juventus Stadium”, Τορίνο

Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία)

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης για τη Γιουβέντους και… εφιαλτικό για την Τότεναμ, καθώς ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Μόλις στο δεύτερο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Αργεντινός με φανταστικό σουτ στην κίνηση εντός περιοχής, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μίραλεμ Πιάνιτς. Τρομερή η κομπίνα, βέβαια ο Ιγκουαΐν ήταν οφ-σάιντ όταν εκτέλεσε ο Βόσνιος, έτσι το τέρμα δεν έπρεπε να μετρήσει!

Στο 8ο λεπτό ο Φεντερίκο Μπερναρντέσκι κέρδισε πέναλτι απ’ το απρόσεκτο μαρκάρισμα του Μπεν Ντέιβις, ο Ιγκουαΐν εκτέλεσε για το 2-0, με τον Ουγκό Λορίς να πέφτει σωστά, να βρίσκει την μπάλα, αλλά να μην μπορεί να αλλάξει την πορεία της προς τα δίχτυα του.

Η Τότεναμ έχασε την πρώτη μεγάλη της ευκαιρία στο 26′, όταν απ’ τη σέντρα του Κρίστιαν Έρικσεν ο Χάρι Κέιν έπιασε την κεφαλιά μέσα απ’ τη μικρή περιοχή, αλλά ο Τζανλουίτζι Μπουφόν απέκρουσε, όπως έκανε και σε σουτ Άγγλου στο 32′ (ακόμη πιο εντυπωσιακά).

Λίγο έλειψε στο 30′ ο Ιγκουαΐν να συμπληρώσει το χατ-τρικ του, καθώς οι “μπιανκονέρι” έβγαλαν έξαιρετική αντεπίθεση, αλλά το σουτ έφυγε ελάχιστα άουτ απ’ το δεξί δοκάρι του Λορίς, ο οποίος απλά κοιτούσε.

Στην τρίτη του ευκαιρία ο Χάρι Κέιν κατάφερε να νικήσει τον Μπουφόν. Μάλιστα πέρασε τον Ιταλό πορτιέρε και πλάσαρε εξαιρετικά με το αριστερό από πλάγια (αριστερά φυσικά), μειώνοντας για την Τότεναμ (2-1). Ο Ντέλε είχε κάνει την τρομερή μπαλιά.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου 45αλέπτου η Γιουβέντους κέρδισε και δεύτερο πέναλτι, με τον Σερζ Οριέ να ανατρέπει τον Ντόουγκλας Κόστα, όμως ούτε τώρα ο Ιγκουαΐν συμπλήρωσε το χατ-τρικ του, καθώς εκτέλεσε με δύναμη κεντρικά και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Λορίς, ο οποίος μάλιστα είχε μείνει όρθιος!

Ο Γάλλος τερματοφύλακας στο 57 έκανε εντυπωσιακή απόκρουση σε του Φεντερίκο Μπερναρντέσκι και αφού ούτε τότε έγινε το 3-1… έγινε το 2-2 στο 71′!

Ο Ντέλε Άλι κέρδισε φάουλ λίγο έξω απ’ το ημικύκλιο της περιοχής. ο Κρίστιαν Έρικσεν ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Μπουφόν, σε ένα τέρμα που δεν έχει συνηθήσει να δέχεται ο Ιταλός. Εξαιρετική και έξυπνη φυσικά η εκτέλεση του Δανού, χαμηλά στην γωνία που στεκόνταν ο Μπουφόν, ο οποίος ξεκίνησε πορεία προς τα αριστερά και ήταν δύσκολο να πέσει δεξιά εγκαίρως.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Ντε Σίλιο, Μπενατιά, Κιελίνι, Αλέξ Σάντρο, Κεντίρα (66′ Μπεντανκούρ), Πιάνιτς, Μπερναρντέσκι, Ντόουγκλας Κόστα (92′ Ασαμόα), Μάντζουκιτς (76′ Στουράρο), Ιγκουαΐν.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Οριέ, Βερτόνχεν, Ντάβινσον Σάντσες, Μπεν Ντέιβις, Μουσά Ντεμπελέ, Ντάιερ, Ντέλε Άλι (83′ Σον), Λαμέλα (89′ Λούκας Μόουρα), Έρικσεν (92′ Γουανιάμα), Κέιν.

*χαμένο πέναλτι 45’+2 Ιγκουαΐν (οριζόντιο δοκάρι)