Νίκη για ΘΟΪ, συμβιβασμός στο ΑΣΙΛ – Καρμιώτισσα
16/02/2018 20:58

Το ΘΟΪ Λακατάμιας επικράτησε με 1-0 της ΠΑΕΕΚ Κερύνειας για την 19η αγωνιστική στη Β΄ Κατηγορία. Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε ο αγώνας ΑΣΙΛ – Καρμιώτισσα.

Ο ΑΣΙΛ είχε την ευκαιρία να μπει στην πρώτη εξάδα, έστω και με παιχνίδι περισσότερο ενώ η Καρμιώτισσα να ξεπεράσει την Αγία Νάπα, μειώνοντας στους πέντε βαθμούς τη διαφορά από την κορυφή και την ΕΝΠ. Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής στη Β΄ Κατηγορία, ΑΣΙΛ και Καρμιώτισσα συμβιβάστηκαν στο άγονο 0-0, σε ένα ματς που ήταν κακό ποιοτικά και δεν είχε αρκετές ευκαιρίες.,

Είναι ενδεικτικό πως η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι ήρθε μόλις στο 44ο λεπτό, όταν ο δραστήριος Παύλου επιχείρησε ωραίο σουτ πλάγια στην περιοχή αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Καϊρίνο που έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ. Το πρώτο ημίχρονο ξεχάστηκε νωρίς, με κύριο χαρακτηριστικό τη δύναμηκαι τα πολλά λάθη από τις δυο ομάδες .

Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν κάπως καλύτερος. Στο 47ο λεπτό ο μια κεφαλιά του Μασίνουα έφυγε λίγο έξω ενώ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον ίδιο ποδοσφαιριστή και στο 64΄, χωρίς όμως να φθάσουν στο ζητούμενο.  Από πλευρά ΑΣΙΛ ένα σου του Πιτταρά στο 54ο λεπτό έφυγε λίγο έξω ενώ σε μια γρήγορη αντεπίθεση από πλευράς Καρμιώτισσας, στο 70ο λεπτό, ο Βαττής αν και βρέθηκε σε καλή θέση, το σουτ που επιχείρησε δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Ζαχαρουδιού. Όσο παιρνούσαν τα λεπτά οι δυο ομάδες κοίταζαν και τα μετόπισθεν, με το ισόπαλο 0-0 να διατηρείται μέχρι το φινάλε, σφραγίζοντας τις προσπάθειες των δυο ομάδων, που δεν βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

ΑΣΙΛ: Ζαχαρουδιού, Μποκτάν, Παύλου, Μπαλμποσιάν, Καστάνας, Κοτσαρίδης, Πιτταράς, Κούρτης, Νικολάου, Σοφοκλέους, Αλεξίου.

Καρμιώτισσα: Καϊρίνος, Αποστολόπουλος, Βαττής, Σουάρεθ, Πάντος, Α. Κυριάκου, Α. Χριστοφή, Δημητρίου, Μασίνουα, Εντμάρ, Μ. Χριστοφή.

Βήμα παραμονής…

Πολύ σημαντική νίκη στη προσπάθεια που κάνει για παραμονή στη β΄ κατηγορία πανηγύρισε το ΘΟΪ που επικράτησε με 1-0 της ΠΑΕΕΚ Κερύνειας εντός έδρας. Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, το γκολ του Φοινίρη με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ήταν αρκετό για να χαρίσει τους τρεις βαθμούς στο ΘΟΪ.

ΘΟΪ: Νέγκρι, Πεχλιβανλόπουλος, Θεοφάνους, Κυριάκου, Μιγκέλης, Φοινίρης, Παναγιώτου, Σιαπάνης, Μαρτσάκης,, Ταξιάρχης, Αντωνίου.

ΠΑΕΕΚ: Αγριμάκης, Κώστα, Θεμιστοκλέους, Νικολάου, Σεργίου, Μάρισιτς, Φελισιέν, Χαραλάμπους, Αριστοτέλους, Γκρατσιάνι, Φάχερτι.