Με υπογραφή ΕΜΠΕΣΙΛΙΟ!
17/02/2018 19:01

Άλλο ένα «αιώνιο» ντέρμπι βρίσκει νικήτρια την ομάδα του ΑΠΟΕΛ το οποίο επέκτεινε το σερί χωρίς ήττα στα ματς με την Ομόνοια στο νούμερο «21». Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν 2-1 σε ένα παιχνίδια που κράτησε την αγωνία μέχρι το φινάλε αλλά από πλευράς ποιότητας ήταν κάτω του μετρίου.
Οι δύο κεραυνοί του Εμπεσίλιο έδωσαν σοβαρό προβάδισμα στους τυπικά γηπεδούχους, όμως ο Ντάρμπισάιαρ πριν την ανάπαυλα έβαλε την Ομόνοια στο  παιχνίδια και στην Ομόνοια έχουν να λένε και το γκολ του Άγγλου που λανθασμένα δεν μέτρησε στο 40΄.
Πολύ νωρίς στο παιχνίδι ο Εμπεσίλιο στο 4΄ με έναν κεραυνό από πολύ μακριά έδωσε προβάδισμα στο ΑΠΟΕΛ, ενώ ο ίσιος στο 14΄ με ένα εξίσου όμορφο γκολ έκανε το 2-0.
Στο 39΄ ο Νταρμπισάιαρ με υποδειγματική κεφαλιά μείωσε σε 2-1 και έβαλε την Ομόνοια στο παιχνίδι. Μάλιστα στο επόμενο λεπτό ανακόπηκε λανθασμένα ως οφσάιντ από τον δεύτερο βοηθό Στέλιο Νικήτα ενώ είχε στείλει την μπάλα στα δίκτυα και στην Ομόνοια έχουν αν το φωνάζουν.
Δεν άλλαξε κάτι στο σκορ στην επανάληψη παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων και το ΑΠΟΕΛ πανηγύρισε μια σημαντική νίκη που του επιτρέπει να διατηρήσει την διαφορά από τον δεύτερο Απόλλωνα στους δύο βαθμούς.

ΑΠΟΕΛ (Γ.Δώνης): Πέρεθ, Νσούε, Εμπεσίλιο, Ζαχίντ, Σαλάϊ (66′ Αλωνεύτης), Πολιάκοφ, Μοράις, Μερκής, Ιωάννου (80΄ Καρλάο), Ντελατόρε (46΄ Ντε Καμάργκο), Σόουζα.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Α.Ζελιάσκοφ): Χριστοδούλου, Τζαίλσον, Καντέ, Γουίλιαμ, Βύντρα, Μαδούρο (79΄ Σόλομον), Μπρέεβελντ, Αντόνια, Δημητρίου (46΄ Κιπιάνι), Σοάρες (46΄ Κανού), Ντάρμπισάιαρ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σάλαι, Νσούε, Εμπεσίλιο (6η)/Τζαίλσον (3η), Νταρμπισάιαρ (3η), Καντέ (6η), Γουίλιαμ, Βύντρα, Κανού, Σόλομον