Δικαίωση Παππά: Πείνα και αρνητικό ρεκόρ καριέρας στην Μόσχα!
23/02/2018 23:22

Γύρισε ο Μουτζαχεντίν… Θα πέσει πείνα πάλι αλλά χαλάλι του…” έγραφε η λεζάντα στην εικόνα που ανέβασε ο Νίκος Παππάς στο προφίλ του στο Instagram μόλις ο Παναθηναϊκός έκλεισε και επισημοποίησε την συμφωνία του με τον Μάικ Τζέιμς. Λίγες μόνο μέρες μετά, ο Έλληνας γκαρντ δικαιώθηκε για την πρόβλεψή του (που σίγουρα περιείχε και αρκετή δόση χιούμορ), καθώς ισοφάρισε το αρνητικό ρεκόρ καριέρας του, κάνοντας όμως την χειρότερη εμφάνισή του στην EuroLeague.

Στην αναμέτρηση της 23ης αγωνιστικής της περιόδου 2017/18, ο Παππάς έπαιξε 12:16, είχε 0/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα και 0/2 βολές, μαζί με δύο φάουλ και -4 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Αυτό το ranking συνιστά ισοφάριση της χειρότερης επίδοσής του (έχει κάνει παρόμοιο νούμερο σε αγώνες με την ΤΣΣΚΑ στην Μόσχα και την Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ), όμως αυτή ήταν η χειρότερη βραδιά του στην διοργάνωση καθώς συγκριτικά με τα άλλα δύο παιχνίδια έπαιξε περισσότερα λεπτά και έκανε περισσότερα σουτ.

Απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας (25/10/2017) είχε 0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 1 λάθος και ένα μπλοκαρισμένο σουτ εναντίον του σε 4:06. Απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο (2/1/2014) είχε 0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 1 λάθος και 2 φάουλ σε 8:14.

Στα τελευταία πέντε ματς (με την Φενέρμπαχτσε, την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, την Ζάλγκιρις Κάουνας, την Μπάμπεργκ και την Μπασκόνια) ο Παππάς έπαιζε μέσο όρο 22:29 λεπτά. Απέανντι στην Χίμκι έπαιξε μόλις 12:16 που συνιστούν τα λιγότερα που έχει πάρει από τον αγώνα με τους Ρώσους στο ΟΑΚΑ (14 Νοεμβρίου 2017) κι έπειτα. Μένει να δούμε αν όντως ο ρόλος του θα μικρύνει και τα λεπτά συμμετοχής του θα μειωθούν μετά την προσθήκη του Μάικ Τζέιμς, την ώρα που στην περιφερειακή γραμμή βρίσκονται και οι Νικ Καλάθης, Λούκα Λεκαβίτσιους, Μάρκους Ντένμον που επίσης θα παλέψουν για την αγωνιστική τους επιβίωση.