Νίκη και 3η η Ιντερ (video)
24/02/2018 23:52

Με γκολ των αμυντικών Σκρίνιαρ και Ρανόκια οι Νερατζούρι νίκησαν με 2-0 την Μπενεβέντο και ανέβηκαν στην 3η θέση, έστω με ματς περισσότερο.

Η νεοφώτιστη και ουραγός Μπενεβέντο ανέβηκε στο Μιλάνο χωρίς άγχος, αφού μόνο να κερδίσει είχε από το ματς. Η Ιντερ, από την άλλη, είχε μόνο να χάσει και αυτό φάνηκε να επηρεάζει τους παίκτες του Λουτσιάνο Σπαλέτι, οι οποίοι ήταν κακοί στο πρώτο ημίχρονο και όχι πολύ βελτιωμένοι στο δεύτερο. Παρ’ όλα αυτά, δύο εκτελέσεις στημένων φάσεων από τον Κανσέλο και δύο κεφαλιές των κεντρικών αμυντικών ήταν αρκετά για να γίνει μέσα σε τρία λεπτά το 2-0 για τους Νερατζούρι, οι οποίοι ανέβηκαν στην 3η θέση και περιμένουν να δουν τι θα γίνει την Κυριακή στα Ρόμα-Μίλαν και Σασουόλο-Λάτσιο.

Από τα πρώτα λεπτά, όπως αναμενόταν, η Ιντερ πήρε την κατοχή της μπάλας αλλά μάλλον δεν ήξερε τι να την κάνει. Απέναντι σε μια Μπενεβέντο που απλά αμυνόταν σωστά, οι Νερατζούρι επιβεβαίωναν ότι δεν είναι σε καλή κατάσταση, αφού δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί. Μια κεφαλιά του Πέρισιτς που έφυγε λίγο άουτ στο 17′, μετά την σέντρα του Κανσέλο, ήταν η καλύτερη στιγμή των Μιλανέζων στο πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προκαλέσουν ανησυχία σε δύο αντεπιθέσεις τους αλλά οι Κόντα και Μπρινιόλα δεν τελείωσαν σωστά τις φάσεις.

Η λογική έλεγε ότι η Ιντερ θα ανέβαζε ρυθμό στην επανάληψη και το σουτ του Βεσίνο στο 54, το οποίο απέκρουσε ο Πουτζιόνι, έμοιαζε με καλό σημάδι για τη συνέχεια, αν και οι Νερατζούρι φοβήθηκαν τα χειρότερα… Στο 58′ ο Μπρινιόλα έβγαλε πολύ ωραία σε θέση για γκολ τον Κόντα αλλά αυτός αντί να κάνει το 0-1 σούταρε άουτ και στο 62′ ο Κατάλντι ζήτησε πέναλτι, το οποίο μάλλον σωστά δε δόθηκε, για μαρκάρισμα του Ρανόκια. Και πάνω που η Μπενεβέντο άρχισε να πιστεύει ότι μπορεί να φύγει με αποτέλεσμα από το Μιλάνο, τελείωσαν όλα… Στο 66′ ο Σκρίνιαρ με κεφαλιά, μετά την κεφαλιά-πάσα του Βεσίνο στο κόρνερ του Κανσέλο, έκανε το 1-0 και στο 69′ ο Πορτογάλος εκτέλεσε φάουλ και ο Ρανόκια με κεφαλιά έγραψε το 2-0. Το τρίποντο ήταν δεδομένο πλέον αφού οι φιλοξενούμενοι όσο κι αν το ήθελαν δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, ενώ στο 81′ έμειναν και με 10 παίκτες αφού ο Βιόλα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ιντερ (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Χαντάνοβιτς, Κανσέλο, Ρανόκια, Σκρίνιαρ, Ντ’Αμπρόζιο, Βεσίνο, Γκαλιαρντίνι, Καντρέβα, Ραφίνια (65′ Καραμό), Πέρισιτς (81′ Μπρόζοβιτς), Εντερ.

Μπενεβέντο (Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι): Πουτζιόνι, Σανιά, Τζιμσίτι, Τόσκα, Λετίτσια, Βιόλα, Σάντρο (66′ Ντελ Πίντο), Τζούριτσιτς (46′ Κατάλντι), Γκιγέρμε, Κόντα (85′ Ντιαμπατέ), Μπρινιόλα.