Η Σουηδία ξανά αντίπαλος της Εθνικής Παίδων U17 για το στόχο της πρόκρισης
13/03/2018 12:44

Ο απολογισμός με τους δύο βαθμούς από ισάριθμες ισοπαλίες με Βέλγιο και Κροατία αντίστοιχα, δίνει το δικαίωμα στην Εθνική μας ομάδα των Παίδων να διεκδικήσει την πρωτιά στο δεύτερο όμιλο για τον elite round που διεξάγεται στην Κροατία.

Οι νεαροί διεθνείς μας με την πολύ καλή τους παρουσία στις πρώτες δύο αγωνιστικές, εξασφάλισαν το διικαίωμα για διεκδίκηση της μεγάλης διάκρισης στο φινάλε του ομίλου μας, την ερχόμενη Πέμπτη με αντίπαλο τη Σουηδία.

Από χθες αργά το απόγευμα ουσιαστικά ξεκίνησε ο κύκλος της δουλειάς για το καθοριστικό φινάλε και για να δημιουργηθούν οι προϋποθέσεις της επιτυχίας, θα χρειαστεί ασφαλώς μεγάλη προσπάθεια και ανάλογη αυτοσυγκέντρωση.

Οι Σουηδοί μετά από δύο αγωνιστικές βρίσκονται στην πρώτη θέση με τέσσερις βαθμούς αφού μετά το 0-0 της πρεμιέρας με την Κροατία, χθες κέρδισαν με 1-0 το Βέλγιο.

Ο αγώνας της Πέμπτης θα αρχίσει στις 16:30 ώρα Κύπρου και την ίδια ώρα θα γίνει επίσης ο αγώνας της Κροατίας με το Βέλγιο.

4. ΒΕΛΓΙΟ 2 0 1 1 1-2 1  -1
Σε αυτή τη φάση συμμετέχουν 32 ομάδες που κληρώθηκαν σε οκτώ ομίλους των τεσσάρων ομάδων. Για την τελική φάση θα προκριθούν οι πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο (8) και οι επτά καλύτερες δεύτερες ομάδες των ομίλων, σύνολο 15.
Σημειώνεται ότι για τις καλύτερες δεύτερες ομάδες, θα ληφθεί υπόψη ως βασικό κριτήριο ο βαθμολογικός απολογισμός τους με τον πρώτο και τον τρίτο του ομίλου τους.

Ξανά αντιμέτωποι
Με τους Σουηδούς συναντηθήκαμε ξανά στην προκριματική φάση της διοργάνωσης που φιλοξενήσαμε τον περασμένο Οκτώβριο στην Πάφο και συγκεκριμένα στις 17 Οκτωβρίου 2017 στο Κοινοτικό Στάδιο Κουκλιών, στην πρεμιέρα του ομίλου μας.

Προηγηθήκαμε στο 47’ λεπτό με τον Αγάπιο Βρίκκη, δημιουργήσαμε τις προϋποθέσεις για να πετύχουμε δεύτερο γκολ και η Σουηδία κατάφερε να ισοφαρίσει στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με τον Andersson Helmer.
Το συγκρότημα του Bartlomiej Zalewski τερμάτισε δεύτερο στον όμιλο που φιλοξενήσαμε στην Κύπρο, με απολογισμό πέντε βαθμούς (δύο λιγότερους από την Πολωνία).
Στην πρεμιέρα έφερε ισοπαλία 1-1 με την Κύπρο και ακολούθως νίκησε στο Στάδιο «Στέλιος Κυριακίδης» με 9-0 το Σαν Μαρίνο από τέρματα που πέτυχαν οι Larsson (4’, 15’), Lahne (18’), Nygren (25’, 38’, 45’, 65’), Hammar (30’) και Mujanic (58’).
Στο καθοριστικό φινάλε στο Στάδιο «Στέλιος Κυριακίδης» έφερε ισοπαλία 1-1 με την Πολωνία και πήρε τη δεύτερη θέση στον όμιλο μας. Στα αξιοσημείωτα ότι το γκολ των Σουηδών σημειώθηκε ξανά στο τελευταίο λεπτό με σκόρερ τον Wikström.