Νίκη…made in France!
17/03/2018 19:57

Η Αλκή με… γαλλικές κανονιές νίκησε την Πάφο με 3-0,έκανε το τρία στα τρία στα πλέι οφ και μόνο με αυτοκτονία δεν θα βρίσκεται του χρόνου στην πρώτη κατηγορία.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς αφού έπρεπε να περάσουν 12’ για να έχουμε φάση. Αμφότεροι  οι δύο προπονητές, πρόσεξαν περισσότερο την αμυντική λειτουργία των ομάδων τους και αποτέλεσμα αυτού ήταν να μην έχουμε πολλές φάσεις ούτε την κλασσική ευκαιρία. Ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια με το 0-0 ο Ντιακιτέ είχε άλλη άποψη. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαλφλουρί ο αμυντικός της Αλκής πιο ψηλά από όλους έπιασε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ.

Πριν καλά-καλά βγουν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές η «Αθάνατη» πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Μπιλάλ στο 48’. Το τέρμα έδωσε άλλη δυναμική στα πόδια των παικτών του Σάββα Δαμιανού που πίεσαν και πέτυχαν τρίτο τέρμα με τον Μαλφουρί στο 61’ να αξιοποιεί στο έπακρον την πάσα του Μπιλάλ και με τον Κόπριβετς εξουδετερωμένο έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Οι τρείς Γάλλοι έκριναν το παιχνίδι και έτσι τα εναπομείναντα λεπτά του παιχνιδιού ήταν… διαδικαστικού χαρακτήρα!

AΛΚΗ (Σ. ΔΑΜΙΑΝΟΥ): Πάρντο, Ντουβεντρού, Εγκομό, Χαρής, Τικρουτζιά (Πιεράτσι 78′), Iτούα(Λοϊζίδης 6΄), Μλαφλουρί, Φαμπρίτσιο, Μπιλάλ (Ρούκα 72΄), Ντιαγκιτέ, Γκλομπάρ

ΠΑΦΟΣ (Στ. ΠΡΕΣΛΕΪ): Κόπριβετς, Κομπανί, Πογιέτ, Σικόρσκι, Μπρουλς, Φυλακτού, Ταραβέλ, Γιάνζα, Μπεριγκό, Μοστέφα (Ρόκουλιτς 55′), Γκουλόν (Ντόβνια 67′)