Πέρασε από το Τσίρειο και βλέπει… Ευρώπη
17/03/2018 21:08

Η Ανόρθωση όντας αρκετά αποτελεσματική και ουσιαστική, πήρε ένα σπουδαίο «διπλό» στο Τσίρειο, κερδίζοντας την ΑΕΛ με 0-2 χάρη στα γκολ των Σίλντενφελντ και Ζοάο Βίκτορ. Η «Κυρία» δεν ήταν καλή στην αρχή του παιχνιδιού όμως κατάφερε να πάρει το ζητούμενο.

Η ΑΕΛ από την πλευρά της, αν και μπήκε πιο επιθετικά στο παιχνίδι δημιουργώντας και κάποιες φάσεις, βρήκε τον Αρούς σε ετοιμότητα. Μάλιστα, είχε και μια-δυο ευκαιρίες που μπορούσε να ανοίξει το σκορ, όμως από τη στιγμή που βρέθηκε πίσω στο σκορ δυσκολεύτηκε πάρα πολύ, κυρίως στην ανάπτυξη.

Το παιχνίδι άρχισε με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει και την ΑΕΛ να απειλεί από το 1ο λεπτό με τον Γκαμπιονέτα. Στη συνέχεια ισορρόπησε η «Κυρία», όμως και πάλι αυτή που απείλησε ήταν η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ με τον Σάσι στο 22’. Η Ανόρθωση ανέβασε απόδοση και ευτύχησε να σκοράρει με τον Σίλντενφελντ στο 42’, έπειτα από κόρνερ του Ράγιος, ο Βίκτορ πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι με τον Κροάτη να κάνει την προβολή και ανοίγει το σκορ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στην επανάληψη, όμως ο Βίκτορ είχε αντίθετη άποψη, που σκόραρε στο 62΄με κεφαλιά. Από εκεί και πέρα η ΑΕΛ δεν κατάφερε να πατήσει με αξιώσεις την περιοχή του Αρούς, πλην το δοκάρι του Γκαμπιονέτα στο 90’ της αναμέτρησης.

Έτσι, η Ανόρθωση πήρε μια πάρα πολύ σημαντική νίκη, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +9 από την ΑΕΛ και βρίσκεται μια «ανάσα» από… την Ευρώπη! Η ΑΕΛ καλείται να ανασυνταχθεί και να κυνηγήσει όποιες πιθανότητες απομένουν.

ΑΕΛ (Ντ.Κέρκεζ): Βοζίνια, Λαφράνς, Μιτρέα, Γουήλερ, Σοάρες, Αϊρόσα, Σάσι(60′ Ρομάν), Τόρες(79′ Μέσκα), Ιρένε(65′ Μαύρου), Γκαμπιονέτα, Τεξέιρα

Ανόρθωση (Ρ. Λέβι): Αρούς, Σίλντενφελντ, Βίκτορ, Κοφί, Πράνιτς, Γκάντσεφ(81′ Οικονομίδης), Ιγκιεμπόρ, Ράγιος(69′ Παλάνκα), Σισέ, Καρλίτος, Ντούρις(89′)