Χάσαμε την «μάχη» αλλά όχι τον «πόλεμο»
11/04/2018 14:11

Ικανοποιητική ήταν η εμφάνιση της Κύπρου παρά την ήττα με 2-0 σετ στον ημιτελικό απέναντι στην καλύτερη ομάδα στον κόσμο, τον Καναδά. Μαριώτα και Μανωλίνα προσπάθησαν όσο μπορούσαν αλλά δεν μπορούσαν.

Στο πρώτο σετ οι Καναδέζες (Χουμάνα Παρέδες και Πάβαν) ξεκίνησαν πολύ δυνατά και τα κορίτσια μας πατούσαν καλά στο γήπεδο μέχρι το 5-10. Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στις Καναδέζες λόγο κυρίως των “τεράστιων” μπλόκ της Πάβαν και των εξαιρετικών άμυνων της Χουμάνα Παρέδες. Κέρδισαν το σετ με 21-7 σε 13 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ παρατηρήθηκε η ίδια εικόνα, με τον Καναδά να προηγείται με 3-0. Μανωλίνα και Μαριώτα αντέδρασαν μειώνοντας σε 5-3. Οι Καναδέζες ένιωσαν την πίεση της Κύπρου και ξέφυγαν πάλι στο σκορ. Νέα πίεση της Κύπρου και μείωση του σκορ σε 9-7. Μέχρι εδώ όμως, αφού οι αντίπαλες παίκτριες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, ξέφυγαν 14-7 και ολοκλήρωσαν το σετ με 21-12 σε 14 λεπτά.

Η ομάδα της Κύπρου συνεχίζει στην διοργάνωση (αποτελεί την μεγαλύτερη επιτυχία του κυπριακού μπιτς βόλεϊ) αύριο στις 12:30 όπου και θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο.