Ανατροπή, απόδραση και τελικό η ΑΕΚ Λάρνακας
17/04/2018 22:52

Η Τεχνοοικία ΑΕΚ με φοβερή ανατροπή απέδρασε στην κυριολεξία από τη «Σάλα» της Δερύνειας κερδίζοντας την σπουδαία Αναγέννηση με 2-3 σετ και προκρίθηκε στον Τελικό της 21ης Απριλίου2018 όπου θα ανταμώσει με την πρωταθλήτρια Ανόθωση. Ο ημιτελικός ήταν φοβερός με την Αναγέννηση να μένει με την «πικρή γεύση» αφού προηγήθηκε με 2-0 αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Ωστόσο, οι 300 και πλέον φίλαθλοι της την καταχειροκρότησαν, ενώ εκπληκτική ήταν και η Τεχνοοικία ΑΕΚ που έδειξε την κλάση της όταν βρέθηκε υπό πίεση.. Τον σπουδαίο αγώνα παρακολούθησαν ο Ομοσπονδιακός Τεχνικός της Εθνικής Γυναικών Γιάννης Νικολάκης και αξιωματούχοι της ΚΟΠΕ όπως ο Α Αντιπρόεδρος Κώστας Κωνσταντίνου, ο Γενικός Γραμματέας Γιάννος Προκοπίου, το μέλος του Δ.Σ. Φραγκλίνος Ανδρέου και  τεχνικός σύμβουλος Γιώργος Στεφανίδης.

Το πρώτο σετ πρόσφερε πολλές συγκινήσεις . Αρχικά, η Αναγέννηση διατηρούσε προβάδισμα πέντε πόντων 08-03 και 16-11 αλλά η Τεχνοοικία ΑΕΚ αντέδρασε και μείωσε σε 21-20. Οι «pράσινες» άντεξαν στην πίεση των δευτεραθλητριών και με μπλοκ της Ρεβέκα Μπράουν προηγήθηκε 24-22 για να πάρει το σετ με 25-22 σε 28 λεπτά.  – Διακύμανση: 08-03,16-11, 21-20, 25-22.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Αναγέννησης και με την ψυχολογία στα ύψη προηγήθηκε 04-00, ενώ η Τεχνοοικία ΑΕΚ μείωσε 04-02. Η αντίσταση της Τεχνοοικία  ΑΕΚ όμως η οποία είχε σε πολύ μέτρια κατάσταση τις Ριπνάγια και Μάγκντιτς ήταν ως εκεί. Οι «πράσινες»  με «μαέστρο» την Μίρα Γκρίμπαν ξέφυγε 15-04 και 21-11 για ν πάρει το σετ με 25-17σε 25 λεπτά. Το 2-0 για την ομάδα της Δερύνειας έφερε νέα δεδομένα στον ημιτελικό αφού αυξήθηκαν οι πιθανότητες η πρόκριση να κριθεί στο χρυσό σετ. – Διακύμανση:   08-02, 16-07, 21-11, 25-17.

Αντίδραση Τεχνοοικία ΑΕΚ
Με το 0-2 σε βάρος της και την απειλή του αποκλεισμού να είναι ορατή, οι Λαρνακείς αντέδρασαν. Από τα αρχικά στάδια του τρίτου σετ η ομάδα του Ι. Κουμή έφερε τον αγώνα στα μέτρα της 02-05 και με κορυφαία την Σοφί Καρπεντιέρ προηγήθηκε 06-11. Κύριο χαρακτηριστικό του παιχνιδιού των Λαρνακέων οι πολύ καλές άμυνες  -εντυπωσιακή η λίμπερο Ελένη Μοσφιλιώτη και οι γρήγορες επιθέσεις.  Η Αναγέννηση με φοβερό  ρυθμό ισοζύγισε και ισοφάρισε 16-16. Ωστόσο, οι «κιτρινοπράσινες» διατηρούσαν διαφορά τριών πόντων 13-16 και 21-24 για να κερδίσουν με 22-25  σε 26 λεπτά και να μειώσουν σε 1-2 σετ.  Διακύμανση -6-8 13-16, 19-21, 22-25

Συγκλονιστικό σετ και πρόκριση Τεχνοοικία ΑΕΚ
Συγκλονιστικό το τέταρτο σετ με τις δυο ομάδες να παλεύουν με πάθος για να το κερδίσουν. Η Αναγέννηση με πολύ καλή την Μάγνι προηγήθηκε 06-01, αλλά η Τεχνοοικία ΑΕΚ με πολύ καλές άμυνες και σταθερή στον τομέα αυτό την Μοσφιλιώτη ισοφάρισε 16-16. Από το σημείο αυτό παίχθηκε μεγάλο παιχνίδι. Οι «κιτρινοπράσινες» διατηρούσαν το προβάδισμα συνεχώς, αλλά η Αναγέννηση με ανεβασμένη την Γκρίμπαν ήταν κοντά στο σκορ 18-19. Το ράλι που προέκυψε εκεί ήταν καθοριστικό αφού έδωσε αέρα δυο πόντων στις «κιτριοπράσινες» 18-20.

Ένα μπλοκ της Ριαλά αύξησε τη διαφορά σε 18-22. Οι «πράσινες» δεν τα παράτησαν  και με τη Δημητρίου που ήταν ανάμεσα στις διακριθέντες μείωσαν χάρις το σέρβις της σε 23-24, αλλά οι φιλοξενούμενες πήραν το σετ με 23-25, ισοφάρισαν σε 2-2 και κέρδισαν την πρόκριση στον Τελικό. Το «κρυφό» όνειρο της Αναγέννησης για πρόκριση στο σημείο αυτό έλαβε τέλος. – Διακύμανση: 08-04, 16-14,18-21, 23-25.

Απαλλαγμένη από το άγχος η Τεχνοοικία ΑΕΚ έπαιξε καλύτερα στο πέμπτο σετ και κέρδισε την απογοητευμένη με την εξέλιξη του ημιτελικού Αναγέννηση με 06-15 σε 13 λεπτά  παίρνοντας και τη νίκη με 2-3 σετ. – Διακύμανση: 01-05,03-10, 06-15.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.(Λ. ΛΟΙΖΟΥ) Γκρίπαν, Δημητρίου, Μπράουν, Μάγνι, Ευσταθίου, Παπαγιάννη – Λίμπερο: Παρπούνα. – Αλλαγές: Παπαλεοντίου, Φραντζέσκου, Παπαθωμά,Λουκά.

ΤΕΧΝΟΟΙΚΙΑ ΑΕΚ (Ι. ΚΟΥΜΗΣ): Ριαλά, Στ. Ιωάννου, Καρπεντιέρ,Στυλιανού, Μάγκντιτς, Ριπνάγια – Λίμπερο: Mοσφιλιώτη. – Αλλαγές: Kέζου, Πέτρου, Δημητρίου, Ειρ. Ιωάννου.