Ο διαιτητής φώναξε τους παίκτες από τα αποδυτήρια για VAR και η Μάιντς νίκησε (video)
17/04/2018 00:10

Aκόμα ένα απίθανο στιγμιότυπο προκλήθηκε από τη χρήση VAR στη Bundesliga. Στην αναμέτρηση της Μάιντς με τη Φράιμπουργκ, ο διαιτητής σφύριξε ημίχρονο μετά από μία φάση στην οποία οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, αλλά ο ίδιος δεν είχε γνώμη. Οι παίκτες των δύο ομάδων έφυγαν για τα αποδυτήρια, ωστόσο ο Γκουίντο Βίνκμαν δέχθηκε εισήγηση από τους VAR να επανεξετάσει τη φάση, καθώς υπήρχε χέρι του Μαρκ Όλιβερ Κεμπφ.

Όταν το έπραξε, αντιλήφθηκε την παράβαση κι έτσι έδωσε εντολή στους ποδοσφαιριστές να επιστρέψουν για την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών. Ο Πάμπλο ντε Μπλάσις δεν… κρύωσε από τη διακοπή και σκόραρε, ανοίγοντας το σκορ στη συνάντηση. Μάλιστα, ο πρώην μεσοεπιθετικός του Αστέρα Τρίπολης σημείωσε ακόμα ένα τέρμα στο 2ο ημίχρονο, χαρίζοντας τη νίκη στη Μάιντς, στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού, πιάνοντας με αυτό το “τρίποντο” τη Φράιμπουργκ στη βαθμολογία.

Στην ανάπαυλα και μετά από την επίτευξη του γκολ από το πέναλτι του Αργεντινού, οι φίλαθλοι της Μάιντς πέταξαν στον αγωνιστικό χώρο δεκάδες ρολά ταμειακής μηχανής, με συνέπεια να υπάρξει μικρή διακοπή για να απομακρυνθούν από το γήπεδο.

ΜΑΙΝΤΣ: Άντλερ, Μπροσίνσκι, Μπαλόγκουν, Χακ, Ντιαλό, Σερντάρ (80′ Ντε Γιονγκ), Γκμπαμέν, Λάτσα, Εζτουναλί (85′ Χόλτμαν), Κουαΐσον, Ντε Μπλάσις (90+1′ Ούτζα)

ΦΡΑΙΜΠΟΥΡΓΚ: Σβόλοβ, Σεγιουντζιού, Γκούλντε, Κεμπφ (46′ Κλάιντινστ), Στέντσελ, Χέφλερ, Κοχ (69′ Σούστερ), Γκίντερ, Χάμπερερ, Πέτερσεν, Χέλερ (77′ Κατ)

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής:

Παρασκευή

Βόλφσμπουργκ – Άουγκσμπουργκ 0-0

Σάββατο

Χόφενχαϊμ – Αμβούργο 2-0 (18′ Νιαμπρί, 27′ Σάλαϊ)

Χέρτα – Κολωνία 2-1 (49′ και 52′ Ζέλκε / 29′ Μπίτενκουρτ)

Λεβερκούζεν – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 4-1 (20′ Μπραντ, 71′, 77′ και 88′ Φόλαντ / 23′ Φαμπιάν)

Στουτγκάρδη – Ανόβερο 1-1 (53′ Τόμι / 90’+1 Φίλκρουγκ)

Μπάγερν – Γκλάντμπαχ 5-1 (37′ και 41′ Βάγκνερ, 51′ Τιάγκο Αλκάνταρα, 67′ Αλάμπα, 82′ Λεβαντόβσκι / 9′ Ντρμιτς)

Κυριακή

Σάλκε – Ντόρτμουντ 2-0 (50′ Κονοπλιάνκα, 82′ Νάλντο)

Βέρντερ – Λειψία 1-1 (28′ Μοϊσάντερ / 50′ Λούκμαν)

Δευτέρα

Μάιντς – Φράιμπουργκ 2-0 (45+7′, 78′ πέν. Ντε Μπλάσις)