«Καθάρισε» και περιμένει αντίπαλο!
18/04/2018 19:57

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 4-0 της Πάφου στο Τσίρειο, για τον πρώτο ημιτελικό και περιμένει να μάθει αντίπαλο στον τελικό κυπέλλου, καθώς μόνο με θαύμα θα μείνει εκτός τελικού. Οι δυο ομάδες που είχαν από ένα ημίχρονο, με την Πάφο να βρίσκει πολλές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο και άξιζε ένα γκολ, να τιμωρείται από τον Σαρδινέρο και τον Μάρκοβιτς.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και έψαξε το γρήγορο γκολ. Παρότι είχε κάποιες φάσεις με αποκορύφωμα τη φάση του Σαρδινέρο που δεν κατάφερε να τελειώσει την προσπάθεια, η Πάφος απείλησε στο 30΄ με τον Μπεριγκό όμως μετά… πήρε από το χέρι τους γηπεδούχους ο Σκέμπρι. Με δυο γκολ στο 35’ και στο 45+1’ έδωσε ισχυρό προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Το δεύτερο μέρος ήταν εντελώς διαφορετικό. Η Πάφος μπήκε αποφασισμένη να κοντράρει στα ίσα τον Απόλλωνα και βρήκε πάρα πολύ μεγάλες ευκαιρίες, ειδικά με τους Μπεριγκό και Ντεούλ χωρίς όμως να πετύχει κάποιο γκολ.

Ο Απόλλωνας εκμεταλλεύτηκε την δυστοκία των φιλοξενουμένων και «σκότωσε» την αναμέτρηση με τον Σαρδινέρο στο 81’, που πήρε έτοιμο γκολ από τον Γιάκολις. Εκεί φάνηκε οι φιλοξενούμενοι να μένουν από δυνάμεις και δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, ο Μάρκοβιτς πέτυχε και τέταρτο γκολ με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Ζάντερ, Σακέτι, Άλεφ, Μαρτίνες(59′ Μάρκοβιτς), Σαρνδινέρο, Σκέμπρι(68′ Γιάκολις), Ζελάγια(77′ Μάγκλιτσα)

Στον πάγκο: Ντα Σίλβα, Μάρκοβιτς, Σπόλιαριτς, Παπουλής, Στυλιανού, Χατζηβασίλης, Κίσας, Πίττας, Πιτιάν, Γιάκολις, Μάγκλιτσα

ΠΑΦΟΣ F.C.: Κόπριβετς, Τάραβελ, Ντόβμπνια(77′ Αντωνίου), Γκάμποβς, Γιάντζα, Γκουλόν, Μοστέφα, Πογιέτ, Μπρουλς (46′ Ντεούλ), Φυλακτού, Μπεριγκό.

Στον πάγκο: Αγκούν, Βασιλείου, Ντεούλ, Βάλντο, Δημοσθένους, Αντωνίου, Ζαχαρίου, Χριστοδούλου, Σικόρσκι, Γιαγκουδάκης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζελάγια, Μαρτίνες / Μοστέφα, Πογιέτ (2η)