Χορταστική η εμφάνιση, έκανε το μεγάλο βήμα
18/04/2018 23:15

Η εμφάνιση της ΑΕΚ στον α΄ ημιτελικό με αντίπαλο το ΑΠΟΕΛ είναι απ΄ αυτές που χαρακτηρίζει κανείς χορταστική… Μάλιστα το σκορ αδικεί κατάφωρα την ομάδα της Λάρνακας, η οποία απέναντι σε μια εκ των δυο διεκδικητών του πρωταθλήματος, έδειξε το ανάστημα της και με το 2-0 εξασφάλισε ένα προβάδισμα το οποίο στο κύπελλο θεωρείται αρκούντως ικανοποιητικό για εντός έδρας.

Ο Ιμανόλ Ιδιακέθ ετοίμασε άριστα το αγωνιστικό του πλάνο και όπως παρέταξε την ομάδα, περιόρισε τον αντίπαλο και επέβαλε σε όλο σχεδόν το παιχνίδι το παιχνίδι της… Κι αυτό δεν είναι εύκολο απέναντι σε μια ομάδα μόνιμη πρωταθλήτρια τα τελευταία χρόνια. Από το ξεκίνημα ως τις καθυστερήσεις η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, πέτυχε δυο γκολ, είχε ισάριθμα δοκάρια και πολλές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.

Η άμυνα και η ανασταλτική λειτουργία γενικότερα, σε συνδυασμό με το πάθος που έδειξαν οι «κιτρινοπράσινοι» ήταν τα στοιχεία κλειδιά που χάρισαν αυτή τη μεγάλη επιτυχία, τη δεύτερη επί του ΑΠΟΕΛ στη φετινή περίοδο (είχε προηγηθεί η νίκη 3-1 στον Α΄ γύρο του πρωταθλήματος).

Το γρήγορο γκολ δε,  έδωσε φτερά στου γηπεδούχους οι οποίοι αδικούνται από το τελικό αποτέλεσμα. Για να έλθει αυτό το 2-0, όλη η ομάδα ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του αγώνα. Ιδιαίτερη μνεία όμως πρέπει να γίνει για τον Ακοράν που «έφαγε» το γήπεδο στη δεξιά πλευρά, στον Χέφελ που πέτυχε το καθοριστικό 1ο γκολ αλλά είχε και πολύ καλή παρουσία, στο Γιάννου που ήταν μόνιμη απειλή για την αντίπαλη εστία, αλλά και στους Λαρένα-Κάσες που κέρδισαν τη μεσαία γραμμή.

Πλέον, η προσοχή στρέφεται στο πρωτάθλημα, όπου την Κυριακή θα υποδεχθεί ξανά το ΑΠΟΕΛ. Παρόλο που η Ευρώπη κρίθηκε και η ΑΕΚ θα δώσει το παρόν της, ύστερα από το 4-0 του Απόλλωνα επί της Πάφου, υπάρχει το κυνήγι της 3ης θέσης. Ακολούθως, θα γίνουν τα σχέδια τη ρεβάνς με το ΑΠΟΕΛ την Τετάρτη 25 Απριλίου στο ΓΣΠ, όπου η ΑΕΚ θα κυνηγήσει την πρόκριση στον τελικό μετά από 12 χρόνια.