Σαρωτικό το ΑΠΟΕΛ 11-5 την Ομόνοια/Αραράτ και έκανε το πρώτο βήμα
19/04/2018 20:49

Το πρώτο βήμα για κατάκτηση του τίτλου στο futsal έκανε το ΑΠΟΕΛ το οποίο εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα της έδρας στο πρώτο παιχνίδι και έκανε το 1-0 στην σειρά των τελικών απέναντι στην Ομόνοια/Αραράτ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» με την βοήθεια των φίλων τους που δημιούργησαν πολύ όμορφη ατμόσφαιρα στο Λευκόθεο επικράτησαν με το ευρύ 11-5 των «πρασίνων» και πήραν κεφάλι στην μάχη που αναμένεται αμφίρροπη.
Ήταν ένα παιχνίδια που πρόσφερε πλούσιο θέαμα. Μόνο στο α΄ ημίχρονο σημειώθηκαν δέκα γκολ. Στο 7΄ ο Ματέους άνοιξε το σκορ για το ΑΠΟΕΛ, στο 10΄ ο Σέζαρ ισοφάρισε σε 1-1, στο ίδιο λεπτό ο Λέο έδωσε εκ νέου προβάδισμα στο ΑΠΟΕΛ (2-1), ενώ άλλα δύο γκολ σημειώθηκαν και στο 11ο λεπτό. Η Ομόνοια αρχικά ισοφάρισε 2-2 με τον Ιωάννου και ο Σοροκάπα έκανε το 3-2 για το ΑΠΟΕΛ. Το 4-2 ήρθε και πάλι από τον Λέο στο 15΄, ενώ στο 16΄ ο Σκαρπάρης έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στο ΑΠΟΕΛ στο 16΄. Η Ομόνοια διαμαρτυρήθηκε για μη τήρηση του fair play καθώς ο Ιωάννου ήταν στο έδαφος και στην επόμενη φάση στο 16΄ οι «γαλαζοκίτρινοι» χωρίς πίεση αφήσαν την Ομόνοια/Αραράτ να σκοράρει για το 5-3 με τον Μανώλη ο οποίος υποκλίθηκε μάλιστα στον πάγκο των αντιπάλων. Στο 18΄ η Ομόνοια/Αραράτ μείωσε περισσότερο σε 5-4 με τον Σέζαρ αλλά ο Σοροκάπα στο 19΄ έβαλε ξανά τα πράγματα στην θέση τους κάνοντας το 6-4 για το ΑΠΟΕΛ. Το 7-4 ήρθε από τον Λέο ο οποίος έκανε χα τρικ στο 25, ενώ στο 30΄ ο Ομήρου με πέναλτι έκανε το 8-4. Η Ομόνοια/Αραράτ μείωσε στο 33΄ με τον Πρέα σε 8-5. Το 9-5 και το 10-5 τα πέτυχε ο Λέο στο ίδιο λεπτό, στο 38΄ φτάνοντας τα πέντε γκολ στην αναμέτρηση. Το τελικό 11-5 το πέτυχε ο Περικλέους στο 39΄. Στο τελευταίο λεπτό αποβλήθηκε ο Κρέκος και η Ομόνοια έμεινε με ποδοσφαιριστή λιγότερο.

ΑΠΟΕΛ (Γ.Πλατής): Κωνσταντίνου, Σοροκάπα, Ομήρου, Λέο, Ιακώβου (Μαλαός, Καίμης, Ματέους, Αλεξίου, Σκαρπάρης, Πλατή, Περικλέους)
ΟΜΟΝΟΙΑ (Κ.Πολυβίου): Σκαμπύλης, Πρέα, Βίκτορ, Σέζαρ, Ιωάννου (Κ.Στυλιανού, Χ.Στυλιανού, Κοντοδήμητρος, Σάββα, Μανώλη, Κρέκος)