Κυπελλούχος ο ΠΑΟΚ, 3-0 τον Ηρακλή
21/04/2018 18:56

Πριν την έναρξη του τελικού ο ΠΑΟΚ ήταν το φαβορί για τον τίτλο και το απέδειξε στον αγωνιστικό χώρο. Ο δικέφαλος του Βορρά χωρίς να αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Ηρακλή και κατέκτησε το δεύτερο τρόπαιο του στο συγκεκριμένο θεσμό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ρίτσι ήταν ο Ουσίκοφ. Ο Βούλγαρος διαγώνιος σταμάτησε στους 23 πόντους και μαζί με τον Γκιον οδήγησαν την ομάδα τους στην κατάκτηση του τροπαίου.

Από την άλλη ο Ηρακλής πάλεψε όσο μπορούσε αν και είχε τη μεγάλη ατυχία να χάσει τον Τόλη Αρμενάκη. Ο διαγώνιος του γηραιού βγήκε εκτός αγώνα στο 11-10 του πρώτου σετ λόγω πρόβληματος στη γάμπα του δεξιού ποδιού και στη συνέχεια δεν μπόρεσε να επανέλθει.

Το ματς: Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα 4 πόντων (6-2), όμως ο Ηρακλής μάζεψε τη διαφορά και να προηγήθηκε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 7-8. Με πρωταγωνιστή τον Ουσίκοφ, οι παίκτες του δικεφάλου του Βορρά προσπέρασαν και πάλι με 13-10 και  έφτασαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ του σετ, προηγούμενοι με 16-13. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τους παίκτες του Ντανιέλε Ρίτσι να εκμεταλλεύονται τα λάθη των αντιπάλων και να μεγαλώνουν τη διαφορά, φτάνοντας εύκολα στην κατάκτηση του σετ με 25-18.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να βαδίζουν μαζί στο σκορ μέχρι το 7-7. Ο Ηρακλής κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 7-8, όμως με μπλοκ του Τακουρίδη και άσο του Βαλκίερς, οι ασπρόμαυροι προσπέρασαν με 11-9. Ο Ουσίκοφ ανέλαβε και πάλι δράση στη συνέχεια και έτσι ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φτάσει πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με σκορ 16-11. Ο Ηρακλής προσπάθησε να αντιδράσει αλλά οι πρωταθλητές αύξησαν τη διαφορά στους 8 πόντους (20-12) και έφτασαν στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ με 25-16.

Το τρίτο σετ βρήκε τον ΠΑΟΚ να φτάνει εύκολα στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-5 και διατήρησε αυτή τη διαφορά και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13), έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Νικολάι Ουσικοφ. Η εικόνα στο παιχνίδι δεν άλλαξε, και ο δικέφαλος κατάφερε να κερδίσει το τρίτο σετ με 25-18, κάνοντας το 3-0 και έτσι κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος για δεύτερη φορά στην ιστορία του.

ΠΑΟΚ – ΗΡΑΚΛΗΣ 3-0

Τα σετ: 25-18, 25-16, 25-18