Θρίαμβος για Σάκκαρη απέναντι στην Πλίσκοβα!
16/05/2018 16:18

Την πρώτη νίκη της καριέρας της απέναντι σε τενίστρια που βρίσκεται στο Top-5 της παγκόσμιας κατάταξης πανηγύρισε η Μαρία Σάκκαρη. Η 19χρονη προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Ιnternazionali BNL d’ Italia της Ρώμης, πετυχαίνοντας μεγάλη ανατροπή κόντρα σε μια σπουδαία αντίπαλο. Αυτή ήταν η δεύτερη επικράτησή της απέναντι σε τενίστρια της πρώτης δεκάδας της WTA.

Η Σάκκαρη, Νο42 στον κόσμο, επέστρεψε από σετ πίσω και έφτασε στη νίκη επί της Τσέχας με 3-6, 6-3, 7-5 σε 2 ώρες και 21 λεπτά, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε πολύ καλή φόρμα και στοχεύοντας ακόμα πιο ψηλά στο ιταλικό τουρνουά. Να τονιστεί, δε, πως η Πλίσκοβα έχει βρεθεί και στην κορυφή της κατάταξης, αποτελώντας μια από τις καλύτερες τενίστριες του κόσμου.

Στο 5-5 του τρίτου σετ, η Σάκκαρη έκανε μπρέικ, μετά κράτησε το σερβίς της και έφτασε στη μεγάλη νίκη. Μόλις τελείωσε ο αγώνας, η Πλίσκοβα έδωσε μετά βίας το χέρι της στην Ελληνίδα τενίστρια, ενώ έσπασε με τη ρακέτα της την καρέκλα της umpire.