Στον τελικό του Γουίμπλεντον ο Άντερσον μετά από 6 ώρες και 36 λεπτά αγώνα με Ίσνερ!
13/07/2018 22:31

Ο Κέβιν Άντερσον νίκησε τον Τζον Ίσνερ στον πρώτο ημιτελικό του Γουίμπλεντον, ο οποίος διήρκεσε 6 ώρες και 36 λεπτά! Δεύτερος πιο μεγάλος αγώνας στην 132ετή ιστορία του τουρνουά.

Έξι ώρες και 36 λεπτά έδιναν μάχη οι Κέβιν Άντερσον και Τζον Ίσνερ για μία θέση στον τελικό του 132ου τουρνουά Γουίμπλεντον. Νικητής αναδείχθηκε ο Νοτιοαφρικανός με 7-6 (6) 6-7 (5) 6-7 (9) 6-4 26-24, στο δεύτερο μεγαλύτερο παιχνίδι στην ιστορία του θεσμού.

Στο πιο χρονοβόρο παιχνίδι που διήρκεσε 11 ώρες και 5 λεπτά το 2010, νικητής ήταν ο… Ίσνερ με 70-68 στο 5ο σετ έναντι του Γάλλου Νικολά Μαούτ. Οκτώ χρόνια μετά, ο πανύψηλος Αμερικανός γνώρισε την πικρία του αποκλεισμού μετά από μία πραγματικά υπεράνθρωπη προσπάθεια.

Ο Άντερσον προερχόταν από την 4ωρη αναμέτρηση με το νο1 της κατάταξης, Ρότζερ Φέντερερ, κάνοντας την έκπληξη στα προημιτελικά. Παρ’ όλα αυτά, έδειξε πως είχε δυνάμεις απέναντι στον Ίσνερ, που απέκλεισε τον Στέφανο Τσιτσιπά στη φάση των 16.

Το 1ο σετ κατέληξε στον Άντερσον με 7-6 (6), με τον 32χρονο να διεκδικεί την παρθενική παρουσία του σε τελικό στο Γουίμπλεντον. Στο 2ο σετ, ο Ίσνερ ζήτησε ιατρικό time out για να δέσει δύο δάχτυλα, ωστόσο κατάφερε να ισοφαρίσει στα σετ.

Στο επόμενο σετ, ο Αμερικανός πήρε κεφάλι, παρότι ο Άντερσον έκανε break μετά από 110 σερί νικηφόρα games με σερβίς του Ίσνερ. Ο Άντερσον έκανε νέο break στο 4ο σετ και πήρε προβάδισμα 5-4 στα games, φτάνοντας στη νίκη με 6-4.

Ο αγώνας οδηγήθηκε σε 5ο σετ, το οποίο εξελίχθηκε σε μαραθώνιο. Μετά από περίπου μία ώρα κι όταν τα games ήταν 9-9 χωρίς να γίνει break, το παιχνίδι έγινε το μεγαλύτερο στην ιστορία των ημιτελικών του θεσμού, καταρρίπτοντας τη μονομαχία 4 ωρών και 44 λεπτών μεταξύ του Νόβακ Τζόκοβιτς και του Χουάν Μανουέλ ντελ Πότρο το 2013.

Όταν οι δύο τενίστες ήταν ισόπαλοι 16-16, ξεπέρασαν και το 2ο πιο μεγάλο παιχνίδι στην ιστορία του Γουίμπλεντον, για τον 3ο γύρο του 2012 μεταξύ Σαμ Κουέρεϊ και Μάριν Τσίλιτς.

Το πρώτο break του 5ου σετ σημειώθηκε στο 24-24 κι ενώ οι δύο κατάκοποι αθλητές είχαν συμπληρώσει 6,5 ώρες αγώνα. Ο Άντερσον, που είχε πλησιάσει κι άλλες φορές στο break (είχε ευκαιρία για τρία break points στο 7-7, στο 10-10 και στο 17-17), σε αντίθεση με τον αντίπαλό του, κατάφερε να σπάσει το σερβίς του Ίσνερ κι εν τέλει να φτάσει στη νίκη, με συνέπεια να γίνει ο πρώτος Νοτιοαφρικανός σε τελικό Γουίμπλεντον από το 1921.

Μετά από περισσότερες από 10 ώρες αγώνα σε προημιτελικά και ημιτελικά, ο Άντερσον περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στον κυριακάτικο τελικό από το ζευγάρι του Τζόκοβιτς με τον Ράφα Ναδάλ.