Ο Τζόκοβιτς νίκησε τον Ναδάλ μετά από 5 ώρες στα ημιτελικά του Γουίμπλεντον
14/07/2018 18:05

Νόβακ Τζόκοβιτς χρειάστηκε… δύο μέρες και 18 games στο 5ο σετ για να κάμψει την αντίσταση του Ράφα Ναδάλ με 6-4 3-6 7-6(9) 3-6 10-8 μετά από 5 ώρες και 14 λεπτά, και εξασφάλισε την πρόκριση για τον τελικό του Γουίμπλεντον την Κυριακή απέναντι στον Κέβιν Άντερσον.

Σε ένα παιχνίδι που άρχισε το βράδυ της Παρασκευής, μετά από τον πιο μεγάλο ημιτελικό στην 132ετή ιστορία του τουρνουά, οι δύο κορυφαίοι τενίστες έλυσαν για πρώτη φορά τις διαφορές τους σε grand slam μετά από το Ρολάν Γκαρός του 2015, με τον Σέρβο να κάνει το 27-25 στις μεταξύ τους μονομαχίες.

Η 52η αναμέτρηση μεταξύ των δύο σπουδαίων αθλητών άρχισε με break υπέρ του Τζόκοβιτς στο 7ο game, με συνέπεια ο Σέρβος να πάρει το 1ο σετ σε 47 λεπτά με 6-4.

Στην αρχή του 2ου σετ, ο Ναδάλ έσωσε break point, όμως ο Τζόκοβιτς συνέχισε επιθετικά και είχε ακόμα δύο break points για το 2-1. Το πρώτο break, πάντως, έγινε από τον Ισπανό, για να απαντήσει άμεσα ο Τζόκοβιτς, που πλέον βρίσκεται στο νο12 της κατάταξης. Ο Ναδάλ έκανε νέο break κι εν τέλει έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 6-3.

Στο 3ο σετ, ο Τζόκοβιτς έφτασε να προηγείται με 5-3, ωστόσο ο Ναδάλ ισοφάρισε και μετά από ένα ράλι 23 χτυπημάτων, πέρασε μπροστά. Ο Τζόκοβιτς έσωσε δύο φορές το σετ, πέρασε μπροστά κι εν τέλει, μετά από λάθος του Ισπανού, πήρε το 3ο σετ με 7-6 (9).

Ο αγώνας διεκόπη σε εκείνο το σημείο, λόγω της νύχτας. Το 4ο σετ άρχισε το μεσημέρι του Σαββάτου με κλειστή οροφή, ώστε οι συνθήκες να είναι ίδιες με τα προηγούμενα τρία σετ. Ο Ναδάλ έμοιαζε να κάνει περίπατο στο σετ, παίρνοντας προβάδισμα με 3-0, ο Τζόκοβιτς αντεπιτέθηκε, όμως στο τέλος ο Ισπανός νίκησε με 6-3, οδηγώντας για 3η φορά στην ιστορία, έναν μεταξύ τους αγώνα grand slam σε 5ο σετ (στην Αυστραλία το 2012 νίκησε ο Τζόκοβιτς, στη Γαλλία το 2013 ο Ναδάλ).

Στο 5ο σετ, οι δύο τενίστες αρνούνταν να κάνουν το μοιραίο λάθος και να χαρίσουν το σερβίς τους. Στο 7-7 και μετά από 4 ώρες και 46 λεπτά αγώνα, έπαιζαν ήδη στον 2ο μεγαλύτερο ημιτελικό στην ιστορία της διοργάνωσης, πίσω μόνο από τον… χθεσινό μεταξύ Άντερσον και Τζον Ίσνερ.

Με 14 άσους περισσότερους, όμως, ο Τζόκοβιτς είχε περισσότερες ελπίδες να μην χάσει το σερβίς του και να κυνηγήσει το break, κάτι που συνέβη στο 9-8, φτάνοντας στη νίκη χωρίς να χάσει πόντο.