Μπουφόν και Εμπαπέ γλίτωσαν την Παρί
18/08/2018 20:32

Η Παρί Σεν Ζερμέν τα χρειάστηκε στην έδρα της Γκινγκάμ, ωστόσο η ικανότητα του Τζιανλουίτζι Μπουφόν και ο ενθουσιασμός του Κιλιάν Εμπαπέ της έδωσαν τη νίκη με 3-1 για τη 2η αγωνιστική της Ligue 1. Ο Ιταλός τερματοφύλακας με μία παγκόσμιας κλάσης επέμβαση και ο Γάλλος επιθετικός με δύο γκολ στο τέλος γλίτωσαν τους πρωταθλητές, που ειδικά στο 1ο ημίχρονο θα έπρεπε να βρεθούν πίσω στο σκορ.

Ο Νολάν Ρου στο 14′ πίστεψε ότι σκόραρε, όμως το χέρι του Μπουφόν και το οριζόντιο δοκάρι κράτησαν την μπάλα εκτός εστίας. Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, ο 19χρονος αμυντικός των Παριζιάνων, Κολέν Νταγκμπά, έκανε λάθος κι έδωσε την ευκαιρία στον φορ των γηπεδούχων να ανοίξει το σκορ. Στο 27ο λεπτό, ο Νικολά Μπενεζέ έστειλε κι αυτός την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε με χρήση VAR. Το 1ο ημίχρονο έκλεισε με την Γκινγκάμ να έχει 11 σουτ και την Παρί μόλις 4 και κανένα προς την εστία. Ο Τόμας Τούχελ αντικατέστησε τον ακίνδυνο Τίμοθι Γουεά με τον Κιλιάν Εμπαπέ και αμέσως οι φιλοξενούμενοι πήραν τα πάνω τους.

Στο 53′ ο Νεϊμάρ, με εκπληκτικές ντρίμπλες εντός περιοχής, κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ο Άνχελ ντι Μαρία συνέχισε να χάνει ευκαιρίες απέναντι στον Καρλ Γιόνσον και όταν ο Σουηδός τερματοφύλακας δεν τα κατάφερε, τον βοήθησε το δοκάρι. Η λύση δόθηκε από τον Εμπαπέ στο 82′, ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε την ανατροπή, σημειώνοντας το πρώτο τέρμα του με το νο7 στην πλάτη, ενώ στο 90′ με όμορφη ενέργεια διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΓΚΙΝΓΚΑΜ (4-2-3-1): Γιόνσον, Ικοκό, Κερμπρά, Εμποά Εμποά, Ρεμπόσο, Ντιντό (81′ Σορμπόν), Μπλας, Κοκό, Μπενεζέ (66′ Ροντελέν), Τουράμ (75′ Σαλιμπίρ), Ρου

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (4-3-3): Μπουφόν, Μενιέ, Μαρκίνιος, Σίλβα, Νταγκμπά, Ενκινκί (74′ Ντιαμπί), Μπερνέντ (80′ Λο Σέλσο), Ραμπιό, Ντι Μαρία, Γουεά (46′ Εμπαπέ), Νεϊμάρ