ΤΕΛΙΚΟ Ολυμπιακός – Ακρίτας 0-1 (ΦΩΤΟΣ)
14/09/2018 20:01

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Ακρίτα Χλώρακας, στην πρεμιέρα της Β’ κατηγορίας για το πρωτάθλημα 2018-19. Επίσημο ντεμπούτο του Κώστα Μαλέκκου στον πάγκο των «μαυροπρασίνων».

ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ SUPER SPORT FM 104.0 ΚΑΙ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟ CYTAVISION SPORTS 7

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Τέλος του αγώνα.

90+3 Σουτ που έγινε από τον Γιωρκάτζιη, απέκρουσε ασταθώς ο Καπετάνος και στη συνέχεια δεν μπόρεσε ο Οπόνγκ από κοντά.

90′ Πέντε θα είναι τα επιπλέον λεπτά του επιπρόσθετου χρόνου των καθυστερήσεων.

Σχόλιο: Δεν μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά ο Ολυμπιακός. Περισσότερο με γεμίσματα προσπαθεί να προσεγγίσει την αντίπαλη περιοχή, με τον Ακρίτα να καταβάλει σημαντική προσπάθεια να κρατήσει το υπέρ του αποτέλεσμα.

78′ Χάνει το πέναλτι ο Ρομό, στην αριστερή πλευρά ο τερματοφύλακας, στη δεξιά έστειλε την μπάλα ο φορ του Ολυμπιακού, που δεν βρήκε όμως εστία.

77′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ
Πέναλτι υπέδειξε ο διαιτητής της αναμέτρησης σε χέρι του Οκόγιε.

66′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΚΡΙΤΑ
Κεφαλιά πάσα του Μουτίνιο, βρίσκει τον Νικολάου που με δεύτερη κεφαλιά θα νικήσει τον Γιωργαλλίδη.

63′ Ζήτησε πέναλτι ο Ακρίτας σε ανατροπή του Οκόγιε από τον Σάββα, με τον τηλεοπτικό φακό να μην ξεκαθαρίζει την φάση. Ο διαιτητής της αναμέτρησης ήταν κοντά στην φάση και υπέδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.

59′ Φάουλ για τον Ακρίτα που εκτελέστηκε από τα δεξιά, πέρασε από όλους η μπάλα, με τον Μουτίνιο να μην μπορεί να της δώσει πορεία προς τα δίχτυα με προβολή που έκανε στο πίσω δοκάρι.

Σχόλιο: Χωρίς κάτι το αξιόλογο μέχρι στιγμής στην επανάληψη, με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή. Ωστόσο, δυσκολεύεται αρκετά στο να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

Σχόλιο ημιχρόνου: Νωθρά άρχισαν το παιχνίδι οι δυο ομάδες, ο Ολυμπιακός όμως σιγά σιγά ανέβασε απόδοση. Ειδικότερα μετά το 30′ της αναμέτρησης, έβαλε ασφυκτική πίεση στον αντίπαλο και βρήκε κάποιες πάρα πολύ καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, με κορυφαία το δοκάρι του Ροτζέριο.

Τέλος Α’ ημιχρόνου στο Μακάρειο.

45′ Σουτ του Ρομό, έδιωξε ο Καπετάνος. Δυο θα είναι τα λεπτά του επιπρόσθετου χρόνου.

41′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ
Σουτ του Ροτζέριο που βρέθηκε σε θέση βολής, η μπάλα σταμάτησε στη ρίζα του αριστερού δοκαριού του Καπετάνου.

39′ Κεφαλιά του Ρομό από το ύψος της μικρής περιοχής, μόλις έξω.

38′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ακρίτα με κεφαλιά του Παχταλιά, μετά από σέντρα του Μουτίνιο.

34′ Μακρινό σουτ που έγινε από τον Τομάς, πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Καπετάνου.

18′ Ελίχθηκε ωραία ο Χριστοφίδης εκτός περιοχής, έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από την εστία του Αντώνη Γιωργαλλίδη.

Σχόλιο: Αργό το τέμπο μέχρι στιγμής στην αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός προσπαθεί να προσεγγίσει την αντίπαλη περιοχή, όμως ο Ακρίτας αμύνεται σωστά, χωρίς να δίνει χώρους στους γηπεδούχους.

10′ Ανενόχλητος ο Ροτζέριο από το ύψος της περιοχής, δοκίμασε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει έξω.

4′ Σουτ του Παπαγεωργίου από πολύ μακριά, δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων.

1′ Έναρξη του αγώνα…

Ολυμπιακός (Μαλέκος):Γιωργαλλιδης, Αντωνίου(60′ Μίνγκος), Παπαγεωργίου, Λεονάρντο, Σάββα, Τόμας(74′ Ανδρέου), Νάνι, Ράμος(67′ Γιωρκάτζιης), Οππονγκ, Ροτζέριο, Ρoμό.

Στον πάγκο: Δημοσθένους, Πουγιούκκας, Παχίπης, Σαμάρας, Μαυρομμάτης, Γερολέμου

Ακρίτας Χλώρακας (Ευθυμίου):Καπετάνος, Φιλίππου, Παχταλιάς, Χριστοφίδης, Λουκαΐδης(79′ Σωκράτους), Μακρής, Μιχαήλ, Μουτίνιο, Νικολάου, Μακρής Χ.(58′ Οκόγιε), Γκάμπριελ(90′ Φιλίππου).

Στον πάγκο: Βασιλείου, Μιχαήλ, Φυλακτού, Ευσταθίου, Πεκρής, Βάσου

Κίτρινες: Αντωνίου, Νάνι / Οκόγιε