Απρόσμενη ήττα του Τσιτσιπά από τον Μπεράνκις
20/09/2018 17:26

Το “Μοζέλ Όπεν” δεν διήρκεσε πολύ για τον Στέφανο Τσιτσιπά στο Μες της Γαλλίας. Ο 20χρονος τενίστας ηττήθηκε από τον Ρικάρντας Μπεράνκις (Νο. 103 της παγκόσμιας κατάταξης) στον δεύτερο γύρο του τουρνουά με 2-1 σετ (7-6, 6-7, 3-6), παρά την υπερπροσπάθεια που έκανε στο τρίτο σετ να επιστρέψει στο ματς από το 0-4.

Ο Τσιτσιπάς είχε μάλιστα και break point στο όγδοο game του τρίτου σετ (με το σκορ 3-4), δείχνοντας έτοιμος να αντιστρέψει την κατάσταση. Ο 28χρονος Λιθουανός κατάφερε όμως να κρατήσει το service game του χάρις σε ορισμένα πολύ καλά πρώτα σέρβις, διατηρώντας απόσταση δύο games από τον Έλληνα τενίστα. Εν τέλει ο Μπεράνκις δεν χρειάστηκε καν να σερβίρει εκ νέου για τη νίκη. Απέκτησε δύο break points στο ένατο game και εκμεταλλεύτηκε το δεύτερο, σημειώνοντας μία σπουδαία νίκη.

Προηγήθηκε 5-1 στο tiebreak του 2ου σετ ο Τσιτσιπάς

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο δεν υπήρξε ούτε ένα break στα πρώτα 26 games, ο Τσιτσιπάς έδειχνε έτοιμος να “καθαρίσει” το ματς στο tie break του δεύτερου σετ, όταν προηγήθηκε με 5-1. Ωστόσο ο Μπεράνκις εκμεταλλεύτηκε τα συνεχή λάθη του 20χρονου Έλληνα στα πρώτα σέρβις, πήρε τους επτά από τους επόμενους οκτώ πόντους και κατέκτησε το σετ με 8-6. Κάπου εκεί άρχισε η κατάρρευση του Στέφανου στο κορτ του Μες.

Ο Μπεράνκις έκανε break με το καλημέρα στο τρίτο σετ, κέρδισε τα επόμενα τρία games και προηγήθηκε μάλιστα και με 0-40 στο πέμπτο! Σε εκείνο το σημείο ο Τσιτσιπάς αφυπνίστηκε. Βελτίωσε την υποδοχή του, εκμεταλλεύτηκε τα αβίαστα λάθη του Μπεράνκις και χωρίς να το… καταλάβει κανείς, “ξαναμπήκε” στο παιχνίδι. Μείωσε σε 3-4 και είχε την ευκαιρία να “σπάσει” το σέρβις του Λιθουανού στο όγδοο game. Στο τέλος, όμως, ο Μπεράνκις ήταν αυτός που έδειξε χαρακτήρα.