Η ΑΕΚ… λύγισε (74-83) από την Άντβερπ (ΦΩΤΟΣ)
20/09/2018 20:02

Την ήττα δέχθηκε η ΑΕΚ μέσα στο “Κίτιον” από τη Βελγική Άντβερπ με σκορ 74-83 στον πρώτο αγώνα για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Basketball champions league και για να προκριθεί θα πρέπει να νικήσει μέσα στην Αμβέρσα μεθαύριο με διαφορά 10 πόντων και άνω, για να προκριθεί… Στο πρώτο ημίχρονο, το σκορ ήταν στο 38-38. Εναλλασσόμενο το προβάδισμα στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης, με την Αμβέρσα να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα στο 10λεπτο, όταν προηγήθηκε με 18-20. Στο 18`, η ΑΕΚ προσπέρασε με 38-30, αλλά με 0-8 σερί των Βέλγων το σκορ πήγε στο 38-38 στο 20`. Στην αρχή της 3ης περιόδου η Βελγική ομάδα προηγήθηκε με 42-49 και στη συνέχεια κράτησε σταθερά το πάνω χέρι, ως το τέλος. Σκορ 55-64. Στην 4η περίοδο, η Βελγική ομάδα συνέχισε να κρατάει το προβάδισμα σταθερά και στο 36`, προηγήθηκε με 64-74 και τελικά πήρε τη νίκη με 74-83.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 18-20, 38-38, 55-64, 74-83.

ΑΕΚ (Δ. Κουκούρης): Ντέιβις 14, Σιζόπουλος 3 (1), Πέτροβιτς 5 (1), Σκίφιτς 10, Ρέλεφοντ 4, Βινάλες 7, Μπιγκς 19 (1), Κούνας 12 (2), Παντελή. Αμβέρσα (Ρ. Μουρς): Λι 13 (2), Τέιτ 21 (1), Βάνγουϊν 9, Μπάκο 9, Καλιμόσκι 3, Ντόνκορ 5 (1), Σάντερς 9 (1), Σοπέν, Ακιαζίλι 4, Τουτζίνσκι 10.