Στον τελικό του Supercopa η Μπασκόνια, 79-76 την Μπαρτσελόνα
21/09/2018 23:19

Η Μπαρτσελόνα πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Supercopa, καθώς επιβλήθηκε με 79-76  της Μπαρτσελόνα, η οποία δεν κατάφερε να υλοποιήσει τον πρώτο από τους φετινούς της στόχους.

Ο Πατρίσιο Γκαρίνο (16 πόντοι με 4/5 τρίποντα) και ο Βίνσεντ Πουαριέ (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ήταν οι καλύτεροι παίκτες των νικητών, ενώ ο Κάιλ Κούριτς (16 πόντοι) και ο Κέβιν Πάνγκος (10 πόντοι, 2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 8 ασίστ) ξεχώρισαν από την ομάδα του Κρις Σίνγκλετον (6 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη, 1 κλέψιμο, 1 τάπα).

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ έβαλε τις βάσεις της νίκης στην τρίτη περίοδο, όταν κι έκανε επιμέρους σκορ 13-27 για να ξεφύγει με 15 πόντους στου δρόμου τα μισά (34-49, 20′). Οι Βάσκοι διατήρησαν τον έλεγχο στη τρίτη περίοδο, αλλά οι “μπλαουγκράνα” στην τέταρτη περίοδο “ροκάνισαν” την διαφορά και είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση. Ο Κούριτς, όμως, 13” πριν από το τέλος του αστόχησε σε τρίποντο, ο Οριόλα πήρε το ριμπάουντ, αλλά ήταν και αυτός άστοχος (σε σουτ δύο πόντων) και η Μπασκόνια πήρε τη νίκη.

Η Μπασκόνια στον τελικό θα αντιμετωπίσει ή την Ρεάλ Μαδρίτης ή την οικοδέσποινα της διοργάνωσης Ομπραντόιρο.

Δεκάλεπτα: 21-22, 34-49, 56-66, 76-79.

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Σίνγκλετον 6 (2), Μπλάζιτς 3, Ερτέλ (5 ασίστ), Κλαβέρ 13 (1), Τόμιτς 9 (7 ριμπάουντ), Πάνγκος 10 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 8 ασίστ), Σμιτς 9 (1), Πούστοβι, Οριόλα 8, Κούριτς 16 (3), Φοντ 2.

Μπασκόνια (Μαρτίνεθ): Βόιτμαν 5 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ), Τζάνινγκ 6 (2), Γκρέιντζερ 8 (5 ασίστ), Πουαριέ 10 (8 ριμπάουντ), Σιλντς 13 (1), Βιλντόζα, Σεντεκέρσκις, Χουέρτας 6 (5 ασίστ, 5 λάθη), Ντιόπ 5, Γκαρίνο 16 (4/5 τρίποντα), Χίλιαρντ 3 (1), Σενγκέλια 7 (1).