Κακή εμφάνιση και ήττα για τον Ολυμπιακό
17/10/2018 23:22

Δεν ήταν καλός ο Ολυμπιακός στην πρεμιέρα του στο Champions League και ηττήθηκε δίκαια με 7-6 από την Βερόνα για την πρεμιέρα του Champions League πόλο ανδρών.

Παρά την υπερπροσπάθεια των τελευταίων λεπτών, οι πρωταθλητές Ευρώπης ηττήθηκαν για την πρώτη αγωνιστική του Β’ ομίλου, “πληρώνοντας” το 4-0 της δεύτερης περιόδου και το γεγονός ότι έμειναν “άσφαιροι” για 17,5 αγωνιστικά λεπτά!

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου αντιμετώπισαν από την αρχή προβλήματα απέναντι στη σύνθετη άμυνα των Ιταλών, που ξεκινούσε με πρέσινγκ και κατέληγε σε ζώνη με παίκτη στη μέση, ώστε να εμποδίζει την τροφοδότηση του φουνταριστού. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να προηγηθούν 2-1 με γκολ σε παίκτη παραπάνω από τους Φουντούλη και Μουρίκη, αλλά ο Νταμόντε σκόραρε στην κόντρα και ισοφάρισε σε 2-2, δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο οκτάλεπτο ήταν καταστροφικό για τον Ολυμπιακό, που δεν κατάφερε να πετύχει γκολ σε τέσσερις επιθέσεις με αριθμητικό πλεονέκτημα (η μία εξ αυτών με δύο παίκτες παραπάνω), ενώ την ίδια στιγμή η Βερόνα έβρισκε επιθετικό ρυθμό και σκόραρε με όλους τους τρόπους (στα ίσια, στην κόντρα, στον παραπάνω). Η εφιαλτική δεύτερη περίοδος ολοκληρώθηκε με επιμέρους 4-0 και το σκορ στο 6-2.

Οι πρωταθλήτες Ευρώπης βελτίωσαν στη συνέχεια την άμυνά τους, αλλά τα λάθη και οι βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση δεν τους επέτρεψαν να μειώσουν μέχρι το τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, ενώ έχασαν και τον Μουρίκη, που αποβλήθηκε με αντικατάσταση 1’47” πριν τη λήξη του οκταλέπτου. Ο Μπούσλιε έδωσε μία λύση, αλλά στο φινάλε της τρίτης περιόδου ο Λάζοβιτς απέκρουσε σουτ του Ομπράντοβιτς σε παίκτη παραπάνω και διατήρησε διαφορά ασφαλείας (6-3) για τη Βερόνα.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Φουντούλης, με πέναλτι που κέρδισε στην κόντρα ο Αργυρόπουλος, μείωσε σε 6-4, αλλά ο Ντι Σόμα απάντησε. Ο Ομπράντοβιτς μείωσε σε 7-5 σε παίκτη παραπάνω, ο Λάζοβιτς νίκησε στην κόντρα τον Μυλωνάκη, 1’50” πριν τη λήξη, αλλά ο Γούνας έφερε το ματς στο γκολ (7-6), ακριβώς ένα λεπτό πριν το τέλος. Στα 38” οι διαιτητές χρέωσαν αποβολή στον Μυλωνάκη, οι Ιταλοί εξάντλησαν το χρόνο επίθεσης και στα οκτώ δευτερόλεπτα που απέμεναν ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να επιχειρήσει το σουτ της ισοφάρισης.

** Ο Κώστας Μουρίκης, που ταξίδεψε με μία ημέρα καθυστέρηση στην Ιταλία, λόγω της ίωσης που τον ταλαιπώρησε, αγωνίστηκε κανονικά. Εκτός 13άδας του Ολυμπιακού έμεινε ο Κώστας Κάκαρης.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 4-0, 0-1, 1-3

Διαιτητές: Κουν (Ουγγαρία), Πουτνίκοβιτς (Σερβία)

Οι συνθέσεις:

ΒΕΡΟΝΑ (Μάρκο Μπαλντινέτι): Λάζοβιτς, Ντόλτσε, Νταμόντε 2, Αλεζιάνι, Φοντέλι, Ντι Σόμα 2, Ντράσοβιτς 2, Μπρούνι, Μιράρκι 1, Λουόνγκο, Καζαζόλα, Βαλεντίνο, Νικόζια

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 2, Νικολαϊδης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1, Γούνας 1, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς 1, Γαλανόπουλος