Ο φοβερός Γουίλμπεκιν έκανε τη διαφορά…
18/10/2018 23:07

Η Μακάμπι πέρασε πιο δύσκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό 68-78 από την έδρα της Μπουντούτσνοστ, χάρη κυρίως στον Σκότι Γουίλμπεκιν που μίλησε στα κρίσιμα και τελείωσε το ματς με 28 πόντους

H Μπουντούτσνοστ έδειξε ικανή να πάρει την πρώτη της νίκη στην φετινή EuroLeague, όμως έπεσε πάνω στον Σκότι Γουίλμπεκιν. Το 68-78 στην Ποντγκόριτσα φανερώνει εύκολη επικράτηση των Ισραηλινών, όμως η αλήθεια είναι εντελώς διαφορετική.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 54-46 στο 26′, ο κόσμος το πίστεψε, αλλά ο Αμερικανός της Μακάμπι το πήρε προσωπικά. Άλλαξε μόνος του τη ροή του αγώνα και στην τελευταία περίοδο οι Ισραηλινοί ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

Ο MVP

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν κράτησε όρθια την Μακάμπι στα δύσκολα, ειδικά με τους 7 συνεχόμενους πόντους που έβαλε σε 26 δευτερόλεπτα, όταν η Μπουντούτσνοστ προηγήθηκε με 54-46. Ο Αμερικανός είχε 28 πόντους με 2/4 βολές, 4/5 δίποντα, 6/11 τρίποντα, έδωσε 5 ασίστ, πήρε 4 ριμπάουντ και είχε 30 στην αξιολόγηση, σε 35 λεπτά παιχνιδιού.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η τελευταία περίοδος έκρινε τα παντα. Το επί μερους σκορ ήταν 2-20 από το 30′ μεχρι το 39′, με την Μπουντούτσνοστ να έχει 1/12 εντός παιδιάς σε αυτό το διάστημα. Κάπως έτσι το 62-58 εγινε 64-78 στο 39′ και η Μακαμπι πήρε τη νίκη, σε ένα ματς που δεν έδειχνε να είναι στα μέτρα της..

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μπουντούτσνοστ μπήκε από νωρίς δυνατά στο παιχνίδι και με τον Νεμάνια Γκόρντιτς να δίνει επιθετικές λύσεις, έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά με 16-14. Η άμυνα ήταν το σημείο αναφοράς των Μαυροβούνιων, που ναι μεν είδαν τον Γουίλμπεκιν να βάζει 9 πόντους, αλλά περιόρισαν όλους τους υπόλοιπους.

Η Μακάμπι έδειξε να παίρνει την κατάσταση στα χέρια της στην εκκίνηση του δευτέρου δεκαλέπτου και με τον Ρολ έγραψε το 16-20 στο 12′. Όμως η Μπουντούτσνοστβρήκε άμεσα τις λύσεις με τον Σέχοβιτς και έκανε το 30-25, για να πάρει στο τέλος του πρώτου μέρους τη σκυτάλη ο Έντγουϊν Τζάκσον. Ο Γάλλος πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα, οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στους 7 πόντους και έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 41-34.

Ο Γουίλμπεκιν ήταν η αιτία που η Μακάμπι μείωσε σε 45-43 στο 23′, αλλά ήταν η σειρά του Όμιτς – αφού η ομάδα του αποφάσισε να αλλάξει τακτική και να περάσει την μπάλα μέσα στο καλάθι – να ξελασπώσει την Μπουντούτσνοστ για το 51-46 στο 26′. Ο Κότι Κλαρκ έγραψε και το 54-46 αμέσως μετά, o κόσμος ενθουσιάστηκε, αλλά ο Γουίλμπεκιν ήταν πάλι εκεί για την Μακάμπι. Ενα τετράποντο και ένα τρίποντο μέσα σε 26 δευτερόλεπτα έφεραν τη διαφορά στον πόντο (54-53).

Η Μακάμπι είχε βρει ρυθμό και παρότι η τρίτη περίοδος τελείωσε με 62-58, το ματς είχε πάρει το δρόμο προς το Τελ Αβίβ. Στο 34′ το σκορ έγινε 62-70 με τον Γουίλμπεκιν και στο 39′ η διαφορά πήγε στους 14 (64-78).  Η Μπουντούτσνοστ πετυχε δύο καλαθια στο τελευταίο λεπτό κι ετσι ήρθε το τελικό 68-78.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστη ήταν η Μοράτσα από 4854 Μαυροβούνιους, που δημιούργησαν “καυτή” ατμόσφαιρα υπέρ της Μπουντούτσνοστ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Κοβάλσκι, Περάντι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14, 41-34, 62-58, 68-78

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Τζίκιτς): Τζάκσον 13 (3), Σέχοβιτς Σο. 9 (2), Κλαρκ Ε. 8, Μπάροβιτς 2, Κλαρκ Κ. 9 (1), Γκόρντιτς 12 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Κραφτ, Όμιτς 12, Πόποβιτς 1, Νίκολιτς Ντ. 2.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Γουίλμπεκιν 28 (6/11 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Ο’Μπράιαντ 4, Καλοϊάρο 7 (1), Ρολ 12 (1), Κέιν 7 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τάιους 7 , Λέβι, Ντιμπαρτολομέο 3 (1),Μπλακ 10 (6 ριμπάουντ), Ζούσμαν.

Ομαδικά στατιστικά – Μπουντούτσνοστ: 17/38 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 7/12 βολές, 20-7 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 14 λάθη, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά – Μακάμπι Τελ Αβίβ: 21/30 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 9/15 βολές, 26-2 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη,  4 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Μακάμπι Τελ Αβίβ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της EuroLeague θα κοντραριστεί με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (25/10), ενώ η Μπουντούτσνοστ θα ταξιδέψει στην Ισπανία για αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ Μαδρίτης (25/10).