Σούπερ Γιάννης στην πρεμιέρα (ΒΙΝΤΕΟ)
18/10/2018 09:26

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξεκίνησε την σεζόν 2018/19 του ΝΒΑ από εκεί που… σταμάτησε μερικούς μήνες νωρίτερα! Ο “Greek Freak” ήταν τρομερός στην πρεμιέρα της σεζόν, οδηγώντας το Μιλγουόκι στη νίκη με 113-112 επί των Χόρνετς στην Σάρλοτ, “αγγίζοντας” το triple-double!

Ο “Greek Freak” τα έκανε… όλα, έχοντας 25 πόντους, 18 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κλέψιμο (αλλά και 8 λάθη), ενώ ήταν αυτός που με 2 βολές στο φινάλε έδωσε τη νίκη στην ομάδα του! Οι Χόρνετς είχαν την ευκαιρία στο τέλος να πάρουν τη νίκη – και να ολοκληρώσουν μία επική ανατροπή από το -20 στο οποίο βρέθηκαν – αλλά ο απίστευτος Κέμπα Ουόκερ (41 πόντοι με 7/13 τρίποντα!) και ο Νικολά Μπατούμ αστόχησαν σε λέι-απ και τρίποντο αντίστοιχα.

Ο Κρις Μίντλετον με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Έρικ Μπλέντσο με 17 πόντους ήταν οι άξιοι συμπαραστάτες του Γιάννη στην πρεμιέρα της σεζόν. Για τους Χόρνετς, ο Μαλίκ Μονκ με 18 πόντους στάθηκε στο πλευρό του Ουόκερ, με τον Τζέρεμι Λαμπ να προσθέτει 10 πόντους.

ΤΡΟΜΕΡΟΙ ΟΙ ΜΠΑΚΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΤΡΕΛΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ

Το Μιλγουόκι ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 28-14 στην πρώτη περίοδο, την οποία έκλεισε προηγούμενο με 36-23. Στην δεύτερη περίοδο μάλιστα συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με την διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 20 πόντους (44-24) πριν οι Χόρνετς μειώσουν σε 67-54 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν… ενδιαφέροντα τα πράγματα. Έπειτα από μία τρίτη περίοδο που οι Μπακς συντηρούν μία διψήφια διαφορά (σκορ τρίτης περιόδου 93-83), οι Χόρνετς τα έπαιξαν όλα για όλα στην τέταρτη περίοδο. Παρατάχθηκαν λοιπόν στο παρκέ με… σέντερ τον Μπατούμ (!) και έφεραν τούμπα το ματς, ισοφαρίζοντας σε 101-101! Το παιχνίδι ήταν πλέον ντέρμπι, με τον τρομερό Ουόκερ να βάζει μάλιστα μπροστά την ομάδα του με 112-111 με 36 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε.

Στην επόμενη φάση ωστόσο ήταν ο Γιάννης αυτός που με 2 βολές έβαλε μπροστά με 113-112 τους Μπακς, για να αστοχήσουν στο φινάλε οι Ουόκερ και Μπατούμ σε σουτ που θα μπορούσαν να δώσουν τη νίκη στην Σάρλοτ.