H κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού
18/10/2018 23:45

Το βράδυ που ο Παναθηναϊκός έκανε διπλό ρεκόρ, πέτυχε την πρώτη του κατοστάρα μετά από εννιά χρόνια και είδε τον Παπαπέτρου να γράφει career-high, ο Τσάβι Πασκουάλ είχε και μερικούς λόγους για να προβληματιστεί.

Στην πρώτη του κατοστάρα μετά από εννιά χρόνια, ο Παναθηναϊκός έκανε ρεκόρ στην ιστορία του στη EuroLeague με 37 δίποντα, δεύτερο ρεκόρ με 58 εκτελεσμένα δίποντα, πήρε 65 πόντους από τους παίκτες του πάγκο και δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα στο δρόμο προς το 102-87 επί της Γκραν Κανάρια.

Ο Τσάβι Πασκουάλ μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής σε 11 παίκτες, ο Παπαπέτρου έπαιξε τα περισσότερα λεπτά από όλους, ο Καλάθης ξεκουράστηκε, οι Λεκαβίτσιους – Τόμας βρήκαν τις ευκαιρίες που χρειάζονταν κι ο Παπαγιάννης έκανε το φετινό του ντεμπούτο. Δεν ήταν, πάντως, όλοι θετικοί καθώς ο Καταλανός τεχνικός βλέπει τη φροντ λάιν του να βρίσκεται ένα επίπεδο, μια ταχύτητα κάτω εν όψει της εντός έδρας αναμέτρησης με τη Ζάλγκιρις Κάουνας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

0. ΝΤΕΣΟΝ ΤΟΜΑΣ

Επιστρατεύθηκε στο 7′, δέχθηκε γρήγορα το πρώτο του καλάθι με “χλιαρή” αντιμετώπιση στην άμυνα στον Ραμπασέδα, σκόραρε τους πρώτους του πόντους μετά από επιθετικό ριμπάουντ σε δικό του άστοχο λέι-απ για το 27-19 στο 12′ και στην επόμενη φάση πόσταρε τον Τιλί για το 29-19. Έβαλε και τρίτο καλάθι με όμορφη προσπάθεια για το 31-23, έδειξε πολύ πιο συγκεντρωμένος και αποφασιστικός, έβαλε και τέταρτο για το 33-25 με σουτ εκτός ισορροπίας, έβαλε και πέμπτο μετά από επιθετικό ριμπάουντ για το 35-27. Σε τρία λεπτά είχε δέκα πόντους ο Αμερικανός, που στη συνέχεια “έσβησε” και έμεινε εκεί μέχρο το ημίχρονο. Στην έναρξη της τέταρτης περιόδου συνδέθηκε ξανά με το καλάθι, αλλά τη δουλειά του την είχε κάνει και τελικά δεν πήρε άλλες προσπάθειες.

Τα στατιστικά του: 12 πόντοι, 6/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ (3-4), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος, 18 ranking σε 22:36

5. ΚΙΘ ΛΑΝΓΚΦΟΡΝΤ (starter)

Πέτυχε τους πρώτους του πόντους με λέι-απ στον αιφνιδιασμό για το 4-4, άργησε να απειλήσει ξανά το καλάθι της Γκραν Κανάρια, το έκανε στο 7′ όταν σκόραρε υπέροχο δίποντο για το 14-12, έβαλε το τρίτο του καλάθι για το 18-14 και έπαιξε όλο το πρώτο δεκάλεπτο. Δεν έδωσε κάτι άλλο μέχρι το ημίχρονο. Παίκτης ρυθμού, χρειάζεται τη μπάλα, χρειάζεται χώρο, βρήκε στην έναρξη της τρίτης περιόδου και πέτυχε τέσσερα διαδοχικά καλάθια για το 64-46. Στο 27′ κάρφωσε για το 70-54 και για τρίτο συνεχόμενο ματς ήταν απολαυστικός και πολύ αποτελεσματικός χωρίς μάλιστα να εκτελέσει τρίποντο.

Τα στατιστικά του: 16 πόντοι, 8/11 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 15 ranking σε 21:08

6. ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ

Πάτησε παρκέ στο έκτο λεπτό και πήρε την πρώτη φετινή του ευκαιρία από τον Τσάβι Πασκουάλ στη EuroLeague. Στο πρώτο δευτερόλεπτό του στο ματς έκανε μπρος-πίσω στην πάσα επαναφοράς, το “έσβησε” όμως με ένα άνετο κόψιμο στον θηριώδη Μπάλβιν στο 9′. Στο 13′ δίστασε να τελειώσει μια φάση κοντά στο καλάθι και στο 14′ γύρισε στον πάγκο με απολογισμό ένα κόψιμο, ένα ριμπάουντ κι ένα λάθος σε επτά λεπτά. Τον είδαμε ξανά στην τέταρτη περίοδο να σπάει την κατοστάρα, την πρώτη του Παναθηναϊκού μετά από δέκα χρόνια, χρειάζεται όμως χρόνο για να βρεθεί σε κατάσταση που θα του επιτρέψει να βοηθήσει.

Τα στατιστικά του: 4 πόντοι, 2/2 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 κόψιμο, 1 λάθος, 6 ranking σε 12:05

7. ΣΤΕΦΑΝ ΛΑΣΜΕ

Πήρε την πρώτη του ευκαιρία στα μέσα της τρίτης περιόδου, έπαιξε 6:22 μέχρι το ημίχρονο και ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Έδωσε λάθος σκριν, άφησε χώρο στον Πασέτσνικς που στη συνέχεια τον έβαλε σε πόστερ, όμως είδε τον Πασκουάλ να τον κρατά στο παρκέ στην έναρξη της τρίτης περιόδου για να τον βοηθήσει να βρει ρυθμό. Δεν τον βρήκε και προς το παρόν τουλάχιστον μοιάζει αρκετά πίσω σε σχέση με πολλούς ψηλούς της EuroLeague. Είναι, όμως, ο Λάσμε, έχει την εμπειρία και θα βρει τα πατήματά του.

Τα στατιστικά του: 5 πόντοι, 2/3 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 8 ranking σε 11:57

10. ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ

Έχασε τη θέση του στο αρχικό σχήμα, μπήκε όμως στο ματς 5:33 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου καθώς ο Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν είχε καλό ρυθμό. Ένα μπλοκ και ένα ωραίο λέι-απ για το 12-12 ήταν οι πρώτες του καλές στιγμές στον αγώνα, πριν βάλει βολές για το 16-14 και τρίποντο για το 21-14. Επτά πόντοι σε τέσσερα λεπτά, καλές άμυνες, ριμπάουντ, ο “Παπ” τα έκανε όλα στο πρώτο δεκάλεπτο και στο φινάλε του έβαλε και τρίποντο πίσω από το κέντρο που ήταν όμως εκπρόθεσμο. Δεν ήταν το ίδιο φαντασμαγορικός στη δεύτερη περίοδο, πέρασε αρκετή ώρα για να συνδεθεί ξανά με το καλάθι (για το 44-29 στο 17′) και στο τέλος της βραδιάς έκανε ρεκόρ καριέρας με 25 μονάδες στην αξιολόγηση. Δεν είχε ποτέ περισσότερες από 18… Πολύ σημαντικός για την ισορροπία της ομάδας του σε άμυνα κι επίθεση, πρέπει να αποκτήσει συνέπεια και σταθερότητα για να δικαιώσει εκείνους που τον επέλεξαν.

Τα στατιστικά του: 15 πόντοι, 3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 25 ranking σε 27:13

11. ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΠΑΣ

Άλλαξε τον Λάνγκφορντ στην τελευταία φάση του πρώτου δεκαλέπτου, στην επίθεση ήταν λίγο μπερδεμένος στα πρώτα λεπτά του στο ματς, προσπάθησε να συνεργαστεί (ανεπιτυχώς) με Παπαγιάννη και Παπαπέτρου, έβαλε τους πρώτους του πόντους με 4/4 βολές για το 39-37, έκανε καλή δουλειά στην άμυνα και στο 18′ πέτυχε το δεύτερο τρίποντο της ομάδας του στο ματς για το 47-31. Στο 33′ σκόραρε σαν σε προπόνηση για το 84-65 και τελικά γέμισε τη στατιστική του με αυτό που ξέρει να κάνει καλά.

Τα στατιστικά του: 13 πόντοι, 1/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 12 ranking σε 18:52

14. ΤΖΕΙΜΣ ΓΚΙΣΤ (starter)

Πέτυχε το πρώτο καλάθι του Παναθηναϊκού με φόλοου σε άστοχο λέι-απ του Καλάθη, δεν έδωσε κάτι άλλο και στο έβδομο λεπτό αντικαταστάθηκε από τον Παπαγιάννη και είδε το υπόλοιπο του πρώτου μέρους από τον πάγκο. Στο 27′ είδαμε έναν Γκιστ από τα παλιά, έναν Γκιστ που έκοψε στα ίσα σίγουρο καλάθι του Μπάεζ πριν καρφώσει την ασίστ του Καλάθη για το 72-54. Όπως και οι Λάσμε – Παπαγιάννης, δείχνει μία ταχύτητα πίσω από πολλούς ψηλούς της EuroLeague. Η σεζόν μόλις ξεκίνησε και δεν μπορεί να κριθεί με αυστηρότητα.

Τα στατιστικά του: 9 πόντοι, 3/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 κόψιμο, 10 ranking σε 15:58

15. ΙΑΝ ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ

Ο μοναδικός που δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Τσάβι Πασκουάλ.

19. ΛΟΥΚΑΣ ΛΕΚΑΒΙΤΣΙΟΥΣ

Αντικατέστησε τον Καλάθη στο 7′, έβαλε τους πρώτους του πόντους με αποφασιστικότητα και φλότερ για το 23-19 στο 11′, έβαλε και δεύτερο καλάθι στην επόμενη φάση για να δείξει έτοιμος να πάρει περισσότερα λεπτά από τον προπονητή του. Στο 13′ έκανε μπρος-πίσω, όμως στο 16′ απάντησε με γκολ-φάουλ για το 42-27, έμεινε στο ματς μαζί με τον Καλάθη και στο 19′ ευστόχησε σε νέο φλότερ για το 50-34. Ένα λάθος του στην επίθεση, όταν μπερδεύτηκε με τον Λάσμε που του έδωσε λάθος σκριν, εκνεύρισε τον Πασκουάλ, όμως στο πρώτο μέρος ο βραχύσωμος Λιθουανός ήταν πολύ θετικός με εννέα πόντους από 4/4 δίποντα και 1/1 βολή. Δημιουργικά είχε και συνεχίζει να δυσκολεύεται. Με τον Καλάθη να παίζει όλο το τρίτο δεκάλεπτο, ο “Λέκα” γύρισε στην έναρξη του τέταρτο με τον Παππά να παίζει δίπλα του και στο τέλος της βραδιάς είχε κάνει πολύ καλή εμφάνιση με μικρά ψεγάδια.

Τα στατιστικά του: 16 πόντοι, 6/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη, 17 ranking

33. ΝΙΚ ΚΑΛΑΘΗΣ (starter)

Δύο άστοχα λέι-απ είχε στα δύο πρώτα λεπτά του αγώνα ο ηγέτης του Παναθηναϊκού, που στο 4′ είχε και μια πολύ άσχημη εκτέλεση από το τρίποντο, στο 6′ ακόμα ένα άτσαλο τελείωμα κοντά στο καλάθι. Έμοιαζε με άλλο παίκτη, γι’ αυτό και ο Πασκουάλ τον τράβηξε στον πάγκο πολύ νωρίς, μόλις στο έβδομο λεπτό. Γύρισε στα τέλη της δεύτερης περιόδου σε πεντάδα μαζί με τον Λεκαβίτσιους, είχε άλλο ένα απογοητευτικό λέι-απ και σε 8:30 στο πρώτο μέρος είχε 2 πόντους από 1/6 σουτ, τρεις ασίστ και ένα κλέψιμο. Στο 22′ έδωσε εκπληκτική ασίστ στον Λάσμε για το 58-40, ήταν πολύ πιο δραστήριος, έκανε όμως ένα ανόητο για την κλάση του λάθος όταν παρεμπόδισε την επαναφορά της Γκραν Κανάρια μετά από δικό του δίποντο με αποτέλεσμα να δεχθεί τεχνική ποινή. Ακολούθησαν δύο ασίστ σε καρφώματα των Λάνγκφορντ – Γκιστ, πριν δει όλη την τέταρτη περίοδο από τον πάγκο.

Τα στατιστικά του: 4 πόντοι, 2/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη, 5 ranking σε 18:30

43. ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ (starter)

Πενταδάτος αντί του Λοτζέσκι, ο Θανάσης δεν ξεκίνησε το ματς συγκεντρωμένος. Αστόχησε σε λέι-απ, έδωσε στη συνέχεια λάθος πάσα στον Καλάθη και μια κατοχή στην Γκραν Κανάρια, βρήκε σίδερο και σε προσπάθεια για κάρφωμα με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί και να δει από τον πάγκο το υπόλοιπο του πρώτου μέρους. Γύρισε στην πεντάδα του τρίτου δεκαλέπτου και είχε μια πολύ όμορφη συνεργασία με τον Καλάθη για το 56-40 και επέστρεψε νωρίς στον πάγκο για να δει το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Σε αυτό το παιχνίδι δεν ήταν πολύ χρήσιμος, απέναντι στη Ζάλγκιρις όμως οι αρμοδιότητές του θα είναι πολύ μεγαλύτερες.

Τα στατιστικά του: 2 πόντοι, 1/3 δίποντο, 3 ριμπάουντ, 1 λάθος, 0 ranking σε 11:04

44. ΝΤΙΝΟΣ ΜΗΤΟΓΛΟΥ (starter)

Μπήκε στο ματς με άστοχο δίποντο από δυνατό drive στο φινάλε του οποίου του έγινε φάουλ, συνέχισε όμως με ωραίο σουτάκι από τα πέντε μέτρα για το 6-4 μπροστά στον τεράστιο Πασέτσνικς. Βγήκε στο έβδομο λεπτό και δεν πήρε άλλη ευκαιρία στο πρώτο μέρος. Ήταν στην πενταδα της τρίτης περιόδου, δέχθηκε μπλοκ σε λέι-απ, έκανε όμως λίγο αργότερα φόλοου-κάρφωμα για το 66-48 και χωρίς να εντυπωσιάσει, ήταν ξανά θετικός, για τρίτο συνεχόμενο αγώνα.

Τα στατιστικά του: 6 πόντοι, 3/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 λάθος, 4 ranking σε 17:24