Σπουδαία νίκη για το «τριφύλλι»! (αποτελέσματα, βαθμολογία)
19/10/2018 21:52

«ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΑΠΟΕΛ 3-0 (25-20,26-24, 33-31)

Σε ένα εκπληκτικό από κάθε άποψη αγώνα με δυο σετ να κρίνονται στο τάι – μπρέικ η Ομόνοια κέρδισε στο «Ελευθερία» το ΑΠΟΕΛ με 3-0 σετ και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα. Το ΑΠΟΕΛ έχασε δυο σετ στους έξτρα πόντους δείχνοντας πολύ βελτιωμένο σε σχέση με τον αγώνα της πρεμιέρας με τη Νέα Σαλαμίνα και ότι μπορεί να διεκδικήσει τους στόχους του, άνκαι δέχθηκε τη δεύτερη του ήττα σε ισάριθμους αγώνες.

Μετά την ισοδυναμία των πρώτων πόντων στο πρώτο σετ η Ομόνοια ξέφυγε με πέντε πόντους 14-09 έχοντας λύσεις από τον Ελευθερίου και διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα 18-13. Το ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε αλλά δεν είχε σωστές επιλογές, ενώ παίκτες κλειδιά (Χρυσοστόμου, Χάλαντα, Γεωργίου) δεν φάνηκαν. Οι «γαλαζοκίτρινοι» προσπάθησαν να μείνουν στο σετ και μείωσαν στους τρεις 19-16, αλλά πάλι ο Ελευθερίου έδωσε αέρα πέντε πόντων στην ομάδα του 21-16. Το ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε αλλά κάτι η ασυνεννοησία στην άμυνα, κάτι ο Μιράντα και κάτι το διπλό μπλοκ των Αλεξίου – Ελευθερίου έφεραν την Ομόνοια μια αναπνοή από το σετ 24-19 για να το πάρει τελικά με 25-20 και να προηγηθεί 1-0.

Πολύ καλό το ξεκίνημα του ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο σετ που προηγήθηκε 01-04. Ωστόσο, η Ομόνοια ανασυντάχθηκε και κατάφερε να στείλει τον αγώνα στο πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ προηγούμενη με 08-07. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έκαναν τη δική τους αντεπίθεση και με μπλοκ του Χρυσοστόμου προηγήθηκαν 09-12, αλλά οι «πράσινοι» αντέδρασαν εκ νέου και με άσο του Άλβες προηγήθηκαν 13-12. Ο αγώνας απέκτησε μεγάλο ενδιαφέρον αφού το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να γυρίσει ξανά τα δεδομένα και να προηγηθεί 15-18 με τους Ράμμα και Χάλαντα. Δυο φοβεροί άσοι του Ελευθερίου έφεραν το σετ στην ισοπαλία 19-19. Η ομάδα του Λοϊζου προηγήθηκε 19-21, οι παίκτες του Σάββα πήραν προβάδισμα 23-22 και το ΑΠΟΕΛ με τον Γεωργίου ισοφάρισε 23-23. Το σετ κρίθηκε στους έξτρα πόντους με την Ομόνοια να κερδίζει 26-24 και να γράφει το 2-0 σε ένα υψηλής ποιότητας σετ.

Δυναμικά μπήκαν στο τρίτο σετ οι δυο «αιώνιοι» με ωραίες φάσεις εκατέρωθεν, αλλά η Ομόνοια κατάφερε να ξεφύγει 08-04. Το ΑΠΟΕΛ ανασυντάχθηκε και πίεσε την Ομόνοια μειώνοντας και στον πόντο 08-09. Ο εκπληκτικός στο ντέρμπι Ελευθερίου όμως έφερε το «τριφύλλι» στο +4 14-10. Το σετ ήταν εντυπωσιακό στη συνέχεια με την Ομόνοια να ξεφεύγει αλλά το ΑΠΟΕΛ να επανέρχεται και να ισοφαρίζει 21-21. Ο αγώνας συνέχισε να πηγαίνει πόντο – πόντο και κρίθηκε ξανά στους έξτρα πόντους με τις δυο πόντους να κερδίζουν αλλεπάλληλους πόντους με την Ομόνοια να κερδίζει 33-31 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Σ. ΣΑΒΒΑ): Άλβες, Προδρόμου, Ελευθερίου, Μιράντα, Ρεϊνάλντο Αλεξίου, -Λίμπερο: Πλατρίτης.

ΑΠΟΕΛ (Λ.ΛΟΙΖΟΥ): Κασαμπαλής, Γεωργίου, Χάλαντα, Ράμμα, Χρυσοστόμου, Δημητρίου – Λίμπερο: Παντελή. Αλλαγές: Αβερκίου.

ΣΑΛΑ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δ. – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-0 (25-20, 25-23, 25-17)

Στην κορυφή του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών βρίσκεται η Αναγέννηση Δερύνειας που την Παρασκευή 19 Οκτωβρίου διπλασίασε τις νίκες της κερδίζοντας στη Σάλα Δερύνειας για τη δεύτερη αγωνιστική την πολύ αξιόμαχη ΑΕ Καραβά με 3-0 σετ. Η ΑΕ Καραβά πάλεψε στα ίσα αλλά δέχθηκε τη δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο σετ ήταν αξιόλογο με τις δυο ομάδες να παίζουν ωραίο βόλεϊ, αλλά την Αναγέννηση να κατορθώνει να κερδίζει με 25-20 και να προηγείται με 1-0. Ο αγώνας στη Σάλα της Δερύνειας ήταν πολύ καλός και στο δεύτερο σετ με την Αναγέννηση να κερδίζει 25-23 και να αυξάνει σε 2-0 σετ. Το τρίτο σετ είχε καλό θέαμα με την Αναγέννηση να κερδίζει 25-17 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΤΣΙΩΝ: ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΤΣΙΩΝ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 0-3 (15-25, 10-25, 14-25)

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας πέτυχε η Ανόρθωση που κέρδισε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής τον Εθνικό Λατσιών με 3-0 και πήρε τους πρώτους τρεις βαθμούς. Ο Εθνικός για άλλο ένα αγώνα προσπάθησε πολύ.

Η Ανόρθωση ήταν σοβαρή στο πρώτο σετ και αφού ξέφυγε στο σκορ κέρδισε 25-15 ανοίγοντας το σκορ στο Λύκειο Λατσιών. Η «Μεγάλη Κυρία» ήταν πολύ καλύτερη και στο δεύτερο σετ κέρδισε 25-10 για να γράψει το 2-0 στα σετ, ενώ ολοκλήρωσε τη νίκη με 3-0 κερδίζοντας το τρίτο με 25-14.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΤΣΙΩΝ(Μ. ΠΑΜΠΑΚΑΣ):Γεωργίου, Χριστοφορίδης, Κυπριανού,Κουλέντης,Παμπακάς, Χριστοφίδης – Λίμπερο: Xριστοδούλου. – Αλλαγές: Κουπής, Βραχίμης, Προύσαλης,

AΝΟΡΘΩΣΗ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Σπύρου, Χερέρα, Χριστοφόρου, Παγιάν, Κοντός, Στρουγκάρεβιτς – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης. – Αλλαγές: Σαββίδης, Χρυσοστόμου.

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – Green Αir ΠΑΦΙΑΚΟΣ 1-3 (19-25,22-25, 25-18, 22-25)

Με «καρδιά» πρωταθλητή ο Green Αir Παφιακός πέρασε από το Παλέ της Λεμεσού «Σπύρος Κυπριανού» κερδίζοντας τη φιλόδοξη Νέα Σαλαμίνα με 3-1 σετ και πέτυχε το 2 στα δυο στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας. Ο αγώνας είχε πολλές συγκινήσεις με τους «ερυθρόλευκους» να  μειώνουν και να επιχειρούν την ανατροπή δεδομένων χωρίς όμως αποτέλεσμα

O Green Air Παφιακός ξεκίνησε ιδανικά το ντέρμπι αφού κατάφερε να κερδίσει το πρώτο σετ 19-25 και να αιφνιδιάσει τη Νέα Σαλαμίνα.

Οι «μπλε» εξασφάλισαν γερό προβάδισμα αφού κέρδισαν και το δεύτερο σετ με 25-22 και έφεραν τα δεδομένα υπέρ τους. Η Νέα Σαλαμίνα αντέδρασε όπως έπρεπε στο τρίτο σετ και κέρδισε το σετ με 25-18 μειώνοντας το σκορ σε 2-1 σετ. Στο τέταρτο οι Παφίτες κατάφεραν μέσα από ένα ωραίο αγώνα να κερδίσουν 25-22 και να ολοκληρώσουν το σημαντικό διπλό.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(ΦΡ. ΜΠΡΟΥΚΣ):Σιαπάνης, Παφίτης, Λαρραχόντο, Κορνιένκο,Ζηκάκης, Χρυσοστόμου – Λίμπερο: Αντωνίου.

Green Αir ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Λ. ΡΙΣΤΙΤΣ): Xους, Κνέζεβιτς, Ασπιώτης, Ουϊλιαν, Ευσταθίου, Οικονομίδης – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.